Rast objemu fúzií a akvizícií v SR očakáva 83% manažérov
BRATISLAVA 15. decembra 2016 – Osem z desiatich manažérov očakáva, že najbližších 12 mesiacov bude aktivita v oblasti fúzií a akvizícií (ďalej v texte ako M&A) na Slovensku narastať. Dôvodom je dostupnosť výhodného externého financovania, dôvera investorov a priaznivé ekonomické prostredie. Motiváciou k uskutočneniu transakcie je pre viac ako tretinu opýtaných rast trhového podielu. Tieto zistenia vyplynuli zo štúdie KPMG na Slovensku – M&A Landscape 2016.
Najväčší počet akvizícií na Slovensku v nasledujúcich dvanástich mesiacoch pravdepodobne uskutočnia domáce private equity spoločnosti. Tento názor uviedla takmer tretina respondentov. Viac ako polovica (58 %) pritom očakáva, že ich primárnym cieľom budú spoločnosti v regióne strednej a východnej Európy.
Atraktívnosť slovenských firiem z pohľadu investorov zvyšuje predovšetkým ziskovosť a očakávaný budúci rast. Výhodou je aj dobre rozpoznateľná značka a dôraz na inovácie. Zo sektorov má podľa štvrtiny opýtaných najväčší potenciál odvetvie technológií, a to vďaka kombinácii inovácií, rastového potenciálu a ziskovosti. V prvej trojici sa podľa výsledkov prieskumu umiestnilo aj stavebníctvo a nehnuteľnosti a sektor energetiky a infraštruktúry.
Objavuje sa však viacero faktorov, ktoré môžu M&A aktivitu oslabiť. „Výzvou je najmä výrazný rozdiel v cenových očakávaniach kupujúcich a predávajúcich, a tiež nedostatok vhodných akvizičných cieľov. Práve nedostatok vhodných akvizičných cieľov na Slovensku vedie investorov k tomu, aby sa ich snažili hľadať aj v širšom regióne strednej a východnej Európy,“ skonštatoval Stanislav Šumský, Partner zodpovedný za transakčné poradenstvo, KPMG na Slovensku.
Pri transakciách je podľa oslovených odborníkov potrebné vykonať najmä dôkladné due dilligence ukazovateľov zisku (EBIT, EBITDA), a taktiež prevádzkového cash flow. S obozretnosťou treba počítať aj pri hodnotení kvality aktív a čistého dlhu.
V integračnom procese po formálnom uzatvorení transakcie sa respondenti prieskumu KPMG najčastejšie stretávajú s ťažkosťami s prekonávaním kultúrnych rozdielov a v oblasti ľudských zdrojov. Problémy sa zvyknú objavovať aj pri integrácii dodávateľskej siete.
Zaujímavým zistením tiež je, že viac ako dve tretiny (69%) opýtaných uviedlo, že pri transakciách využívajú pomoc medzinárodných poradenských spoločností.
O štúdii
Spoločnosť KPMG na Slovensku oslovila viac ako 300 respondentov, aby v prieskume M&A Landscape 2016 vyjadrili svoj názor a očakávania súvisiace s M&A aktivitou na Slovensku v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Prieskumu sa zúčastnili výkonní riaditelia a riaditelia oddelení fúzií a akvizícii najväčších slovenských spoločností, predstavitelia startupov a finanční investori s geografickým zameraním na Slovensko a región strednej a východnej Európy. Medzi respondentami boli tiež vybraní finanční a právni poradcovia a manažéri najvýznamnejších slovenských bánk a poisťovní. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom online dotazníka, ktorý bol dostupný v slovenskom a v anglickom jazyku.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
tk