Nové možnosti ošetrenia diabetickej nohy
ŠAĽA 12. decembra 2016
MUDr. Jozef Grell, Chirurgická ambulancia JOMA-CH s.r.o., Nemocničná 1, Šaľa
Syndróm diabetickej nohy je jednou z najzávažnejších komplikácií diabetu, ktorá môže postihnúť dolné končatiny každého diabetika. V prípade neliečenia môže vyústiť až do amputácie.
V súčasnosti má napríklad len na Slovensku amputovanú nohu takmer 4 000 diabetikov, pričom až 85 percentám amputácií by sa dalo predísť včasnou diagnostikou tzv. diabetickej nohy. Je preto nesmierne dôležité, aby každý diabetik podstúpil diagnostiku rizika vzniku diabetickej nohy u svojho diabetológa hneď po zistení diabetu a následne aspoň raz za jeden rok.
V dôsledku zvýšenej hladiny cukru v krvi dochádza v organizme k postihnutiu nervov a ciev, čo vedie k tzv. diabetickej nohe. Porucha periférnych nervov vedie k strate citlivosti na bolesť, tlak, teplotu, vibrácie, ako aj k oslabeniu a skracovaniu svalstva. Vedie tiež k zníženému poteniu kože, k strate jej pružnosti a tým k zvýšenému riziku prasklín a otlakov. Ak tento stav pacient podcení a nič nepodnikne, postupne dochádza k odumieraniu kože, podkožia, svalstva a kostí. Takmer u každého diabetika sa rozvinie nejaká forma diabetickej polyneuropatie (poškodeniu nervov). Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií a Slovenskej diabetologickej spoločnosti má diagnostikovanú diabetickú polyneuropatiu takmer každý tretí diabetik.
Postihnuté sú aj cievy a krvné vlásočnice. Skornatené cievy spôsobujú nedostatočné prekrvenie a výživu postihnutého miesta, veľmi rýchlo sa to môže objaviť na jemných očných vlásočniciach, čo vedie často k slepote. Z otlakov a drobných rán vznikajú nehojace sa kožné defekty, ktoré sa často infikujú a ich liečba je komplikovaná. Len správne vedená liečba a každodenná starostlivosť o nohy môžu zabrániť rozvoju diabetickej nohy a jej komplikácii.
Pacient s diabetickou nohou
Na ambulanciu k nám prišiel pacient kvôli bolesti ľavej nohy, ktorú mal opuchnutú, zapálenú a bolestivú, hlavne pri našľapovaní na ňu. Udával aj šklbavé bolesti v noci a potrebu s ňou neustále hýbať (syndróm nepokojných nôh). Na ploske nohy mal tri kožné defekty spojené so zápalom. Mal aj deformovanú nohu po amputácii IV. prsta staršieho dáta. Išlo o 58.ročného muža, invalidného dôchodcu, nefajčiara, vysokého 180 cm, s váhou 100 kg. Liečil sa na cukrovku už 10 rokov, z toho bol 8 rokov na inzulíne. Užíval aj lieky na cievy (na zníženie priepustnosti cievnej steny, proti tvorbe krvných zrazenín), lieky na liečbu poškodených nervov na nohe, ktorá sa prejavovala poruchou citlivosti.
Pred prijatím do našej ambulancie, pacient už absolvoval vyšetrenie na cievnej chirurgii, kde potvrdili, že u neho ide o periférny typ cievneho poškodenia. Pred aplikáciou kolagénových MD injekcií bol vylúčený zápal kostnej drene (osteomyelitída) ľavej nohy. Z fistúl na ploske vytekal skalený obsah – odobratý materiál sme odoslali na kultiváciu. Výsledkom kultivácie bola infekcia (Klebsiella sp. a Staphylococcus aureus), ktorú sme preliečili ATB podľa citlivosti.
Kolagénové injekcie pomáhajú hojiť kožné defekty aj pri cukrovke
Po ústupe hnisania a opuchu nohy sme začali s ošetrením kožných defetov kolagénovými MD injekciami podľa protokolu: prvé dva týždne 2x týždenne, potom jedenkrát týždenne až do vybratia desiatich kolagénových injekcií MD-Tissue a MD-Matrix, ktoré sme podávali spolu podkožne okolo kožných defektov na ploske nohy. Tam, kde bolo potrebné sme ranu vyčistili aj chirurgicky a urobili preväzy takmer pri každej návšteve pacienta.
Výrazný ústup bolestí po aplikácii kolagénových injekcií
Po aplikácii tretej dvojkombinácie MD injekcií pacient začal udávať výrazný ústup bolestí, začal mať pocit užšej nohy, zníženú únavnosť a regresiu bolestí pri našľapovaní. Po piatej injekcií prestalo aj nočné šklbanie v končatine a ustúpil aj pocit nepokojných nôh. Zároveň dochádzalo k zmenšovaniu kožných defektov na ploske nohy a k menšiemu rohovateniu suchej kože v okolí rán.
Po 10. aplikácii bol pacient úplne bez bolesti, mal pocit ľahkej nohy, bez únavy pri našľapovaní, bez nočného šklbania. Rany na ploske nohy sa zmenšili, postupne sa zaceľovali, zrohovatená koža zjemnela a ustúpil aj lokálny zápal. Podávanie kolagénových MD injekcii prebiehalo od 8.4.2016 – 19.5.2016.
Pacient si počas leta urobil 3 mesačnú pauzu, na ambulanciu prišiel opäť 12.8.2016 a chcel pokračovať v terapii diabetickej nohy. Znovu sme pristúpili k aplikácii MD-Matrix a MD-Tissue do okolia rán aj do hlbších štruktúr, pričom aplikácia bola nebolestivá. Injekcie sme aplikovali dvakrát týždenne do 25.10.2016, celkovo sme podali 10 injekcií z každého druhu. Pacient bol s efektom veľmi spokojný. Defekty sa mu skoro celkom zahojili, bolesti už nemal. Na kontroly chodí i naďalej v týždňových intervaloch, pričom hojivý efekt GUNA MD injekcií naďalej pokračuje aj po skončení ich podávania.
Záver: Po vyhodnotení a popísaní vyššie uvedených skúsenosti, môžeme jednoznačne potvrdiť, že sa objavila nový doplnok v liečbe diabetickej nohy, ktorá je vážnym celospoločenským problémom.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
tk