MPSVR SR: Reakcia na podpredsedu Most-Híd Ivana Švejnu
BRATISLAVA 5. februára –
Strana Most-Híd a Ivan Švejna boli súčasťou širokej vládnej koalície, ktorá boj s nezamestnanosťou úplne vzdala a výrazne zvýšila nezamestnanosť napriek priaznivým ekonomickým predpokladom, liberálnemu Zákonníku práce, aj slabému zvyšovaniu minimálnej mzdy. Dôsledkom je aj to, že nezamestnaní, ktorým neboli vtedy ponúknuté podporné opatrenia a pomoc, sa po rokoch dostali do kategórie najdlhšie evidovaných nezamestnaných. Preto sme presvedčení, že títo predstavitelia nemajú kompetenciu, ale ani morálne právo, cynicky kritizovať situáciu s dlhodobou nezamestnanosťou na Slovensku.
Súčasná vláda Roberta Fica na rozdiel od tej predchádzajúcej znižuje počty dlhodobo nezamestnaných ľudí. Kým za vlády Ivety Radičovej ich do evidencie pribudlo takmer 18-tisíc, za súčasnej vlády ich viac ako 15-tisíc ubudlo. Nehovoriac o tom, že za bývalej vlády sa podarilo znížiť iba dlhodobú nezamestnanosť do 24 mesiacov, z dlhšie evidovaných sa stávali akurát tak ťažšie zamestnateľní, ktorí sa postupne presunuli do kategórie nezamestnaných nad 4 roky.
Vďaka rôznym opatreniam tejto vlády – odvodová úľava, projekty na podporu zamestnávania mladých, odvodová odpočítateľná položka, súbeh mzdy a hmotnej núdze, rekvalifikácie, verejné zamestnávanie – od apríla 2014 nepretržite klesá počet dlhodobo nezamestnaných nad 12 mesiacov. V roku 2015 sme zaznamenali aj dôležitý zvrat vo vývoji veľmi dlhodobo nezamestnaných nad 4 roky, ich počet od apríla klesal každý mesiac, s výnimkou septembra. Tento pokles potvrdzujú aj údaje Eurostatu, podľa ktorých začal počet nezamestnaných nad 4 roky medziročne klesať už v treťom štvrťroku 2014. Ich počet bol v prvom a druhom štvrťroku 2015 nižší ako v prvom a druhom štvrťroku 2012. Dokonca v prvom štvrťroku 2015 u nás klesala dlhodobá nezamestnanosť najvýraznejšie v rámci krajín EÚ.
V minulom roku odišlo z evidencie 54 697 dlhodobo nezamestnaných, z ktorých až 50 % v nej bolo od roka do dvoch, 32 % nepracovalo dva až štyri roky, 10 % bolo bez práce od štyroch do šesť rokov a zvyšných osem percent 8 % nemalo zamestnanie viac ako šesť rokov. Tieto čísla jednoznačne hovoria o pozitívnom vývoji v zamestnávaní tejto rizikovej skupiny.
Za jedno z najvýznamnejších opatrení v boji s dlhodobou nezamestnanosťou považujeme zavedenie súbehu osobitného príspevku, pomoci v hmotnej núdzi a mzdy. Za rok fungovania tohto motivačného nástroja sa zamestnalo takmer 17-tisíc dlhodobo nezamestnaných, ktorí dali prednosť práci aj za nižšiu mzdu pred poberaním sociálnych dávok. Pri hľadaní zamestnania, nielen u dlhodobo nezamestnaných, je bezpochyby rozhodujúca výška ponúknutej mzdy. Je dôležité, aby bolo výhodnejšie pracovať ako poberať sociálne dávky. Preto je aj zvyšovanie minimálnej mzdy opatrením, ktoré prispieva k znižovaniu nezamestnanosti.
Medzi dlhodobo nezamestnanými sú najmä ľudia, ktorí majú ukončené iba základné vzdelanie alebo nemajú ani to. Práve preto sme posilnili podporu rekvalifikácií a vzdelávania. Vďaka národnému projektu sme preplatili kurzy už tisíckam nezamestnaných, z ktorých viac ako 23% boli tí, ktorí nepracovali viac ako rok. Do troch mesiacov po absolvovaní kurzu si našlo zamestnanie v priemere 50 % zo všetkých rekvalifikovaných.
Najnovšie spustilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR šesť národných projektov, ktorými podporuje zamestnávanie znevýhodnených záujemcov o prácu. Okrem toho, že jeden z nich je presne určený pre skupinu dlhodobo nezamestnaných, táto kategória je stredobodom záujmu vo všetkých projektoch.
Ďalší priestor pre znižovanie nezamestnanosti dlhodobo nezamestnaných vidí vláda aj v podpore najmenej rozvinutých okresov a sociálnej ekonomike, ktorá je najlepšou perspektívou pre regionálny a miestny rozvoj.
tlačový odbor
Ministerstvo práce,
sociálnych vecí a rodiny SR
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
di;dn