Technológie budúcnosti budú v mestách čoskoro realitou
BRATISLAVA 27. októbra – Zástupcovia samospráv z vyše stovky slovenských miest, obcí a krajov sa pred pár dňami zoznámili s novými možnosťami a technológiami, vďaka ktorým sa vízie o informatizácii Slovenska dostanú do praxe ešte rýchlejšie. Na konferencii DATALAN Digitálne mesto 2015, ktorá sa konala 20. októbra vo Vyhniach a zúčastnili sa jej desiatky hostí, boli predstavené napr. inovatívne aplikácie na online komunikáciu s obyvateľmi aj medzi predstaviteľmi úradov navzájom, a revolučná technológia na prepis hlasu. Konferenciu organizovala spoločnosť DATALAN.
Témou, ktorá sa dotýka každej samosprávy, je efektívna, dostupná a úsporná infraštruktúra. IT experti na konferencii DATALAN Digitálne mesto na konkrétnych príkladoch ukázali, ako na spoľahlivé zálohovanie dát aj celej infraštruktúry v cloude a v dnešnej dobe kyberútokov vysvetlili aj zásady ochrany a bezpečnosti dát a sietí.
Hostí konferencie tiež zaujali možnosti, ktoré dnes už všetci používame v bežnom živote – aplikácie zjednodušujúce život, dostupné z našich smartfónov. Na tomto princípe funguje aj appstore Digitalnemesto.sk©, ktorého služby už využíva viac než 100 samospráv a tento počet každým dňom rastie. Mesto, či obec si jednoducho „stiahne“ službu, akú v danom čase potrebuje – napr. elektronické aukcie, online rozpočet, Mesto v mobile, či Digitálne zastupiteľstvo. Práve elektronizované zastupiteľstvo predstavuje pre samosprávy obrovskú príležitosť úspory času, financií aj kapacít, keďže majú všetko dostupné z mobilu, či tabletu, od prípravy materiálov až po hlasovanie v zastupiteľstve.
Najväčší ohlas na konferencii mala novinka, ktorú bude DATALAN ponúkať v rámci aplikácie Digitálne zastupiteľstvo už v blízkej budúcnosti – a tou je automatický prepis hlasu do textu. Predstavil ju Milan Rusko, vedúci oddelenia Syntézy a analýzy reči z Ústavy informatiky SAV, s ktorým na vývoji technológie spolupracujeme. O revolučnú technológiu, ktorá umožní nielen prepis nahrávok zastupiteľstva, ale aj pohodlné vyhľadávanie v zvukových záznamoch, ktoré sú prepojené s textovými, prejavili záujem viaceré mestá. Oproti iným nástrojom tohto typu, voľne dostupným na trhu, je slovenský prepis hlasu omnoho spoľahlivejší – chybovosť je len na úrovni 4%, a zároveň je slovenská verzia najprepracovanejšia, čo sa jazykového modelu týka. „Mestám prinesie technológia jednoznačné, merateľné úspory. Pre prvých záujemcov bude testovacia verzia pripravená už v najbližšom polroku,“ prezradil Ľuboš Petrík, ktorý v DATALANe zastrešuje rozvojové projekty pre oblasť samosprávy.
Významnou témou konferencie bol národný projekt Dátové centrum obcí a miest (DCOM), ktorý DATALAN realizuje v konzorciu s ďalšou spoločnosťou pre Združenie DEUS. Projekt elektronizácie samosprávy potvrdil svoje technologické kvality získaním ocenenia EuroCloud Award 2015, keď sa v celkovej konkurencii 40 zúčastnených projektov z 11 krajín zaradil medzi tri najlepšie v kategórii Best Cloud Service for Vertical Markets. DCOM prinesie občanom 138 elektronických služieb, a zapojených bude cca 1500 obcí a miest. „Zástupcov samospráv sme informovali, ako sa môžu do projektu zapojiť, aký je ďalší postup prác a implementácie, mohli sa na mieste podeliť o skúsenosti s už zapojenými samosprávami, a v osobných debatách s technológmi sa dozvedeli, ako konkrétne v praxi využívať všetky možnosti, ktoré DCOM poskytuje,“ zhodnotil Ľuboš Petrík. Práve kombináciu najnovších informácií a praktických skúseností hodnotia účastníci konferencie DATALAN Digitálne mesto ako obrovské plus.
V premiére bolo tiež odprezentované riešenie Spoločných obecných úradov, ktoré je súčasťou projektu DCOM. Ako na konferencii prezradil Milan Muška, výkonný podpredseda ZMOSu, prvým krokom je výzva na všetky mestá a obce, aby prispeli so svojimi návrhmi a predstavami o spolupráci v rámci regiónov. Len tak bude môcť byť projekt pripravený podľa ich požiadaviek, a reflektovať ich skutočné potreby. Už v súčasnosti projekt DCOM prináša Spoločným obecným úradom zjednodušenie každodenných procesov v meste, či obci. Vďaka zdieľaniu nielen finančných a ľudských kapacít podľa aktuálnych potrieb, ale aj zdieľaniu know-how a skúseností bude možný rýchlejší rozvoj krajov v hospodárskej, sociálnej oblasti, či kultúrnej oblasti.
Na záver konferencie boli vyhlásené výsledky hodnotenia Otvorená samospráva 2015. Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko, informoval, že otvorenosť samosprávnych krajov verejnej kontrole sa síce mierne, ale predsa posúva k lepšiemu. Zlepšenie v rebríčku zaznamenalo päť žúp, z toho najväčšie Trenčianska a Žilinská.
Viac informácií, prezentácie spíkrov a fotoreportáž z konferencie nájdete na www.datalandigitalnemesto.sk
Partnermi konferencie boli spoločnosti CISCO, Epson, HP a Microsoft.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx