Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Empagliflozín výrazne predĺži život diabetikov

BRATISLAVA 23. októbra –
– Empagliflozín preukázal účinnosť v primárnom združenom kardiovaskulárnom výsledku a významné zníženie srdcovocievnych úmrtí u ľudí s diabetom 2. typu a vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod.
– Výsledky štúdie EMPA-REG OUTCOME boli zverejnené v medicínskom časopise The New England Journal of Medicine (NEJM www.nejm.org) a tiež prezentované na 51. výročnom stretnutí Európskej asociácie pre výskum diabetu.

Empagliflozín – liek spoločnosti Boehringer Ingelheim významne znížil kombinované kardiovaskulárne riziko srdcovocievneho úmrtia, nefatálneho srdcového infarktu alebo nefatálnej cievnej mozgovej príhody o 14%, keď sa liek pridal k štandardnej liečbe u pacientov s diabetom 2. typu a vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod. Štúdia preukázala 38-percentné zníženie rizika úmrtia na kardiovaskulárne príčiny, kým medzi rizikom nesmrteľného infarktu a nesmrteľnej mozgovej príhody nebol významný rozdiel.

Liečba empagliflozínom navyše viedla k zníženiu rizika celkového úmrtia bez ohľadu na príčinu o 32% a zníženiu rizika hospitalizácie pre srdcové zlyhanie o 35%.

„Tieto výsledky sú neobvyklé a vzrušujúce pre milióny ľudí, ktorí žijú s cukrovkou 2. typu a majú riziko kardiovaskulárnych príhod. Ovplyvniť záťaž srdcovocievneho rizika, vrátane úmrtia, je jedným z hlavných cieľov liečby diabetu. Až doteraz však ani jediný liek proti diabetu nepreukázal zníženie mortality,“ povedal vedúci výskumník štúdie Dr. Bernard Zinman, riaditeľ Centra pre diabetes v nemocnici Mount Sinai, vedec-senior vo Výskumnom inštitúte Lunenfeld Tanenbaum a profesor medicíny na Univerzite v kanadskom Toronte. „V tejto štúdií dokázal empagliflozín zabrániť jednému z troch kardiovaskulárnych úmrtí.“

Očakávaná dĺžka života u pacientov s diabetom 2. typu a vysokým kardiovaskulárnym rizikom je znížená v priemere až o 12 rokov a až okolo 50% úmrtí diabetikov 2. typu je spôsobených práve srdcovocievnymi chorobami. Účinnosť emplagliflozínu v tejto štúdii bola sledovaná po pridaní k najlepšej štandardnej liečbe. To znamená, že prínos nového lieku bol pozorovaný u pacientov, ktorí už súčasne užívali dostupné moderné lieky proti cukrovke a/alebo na kardiovaskulárne ochorenia (ako napríklad lieky na zníženie krvného tlaku či hladiny cholesterolu.

„Výsledky štúdie EMPA-REG OUTCOME sú povzbudivé pre lekárov aj ich pacientov,“ hovorí doktor Christopher P. Cannon z Kardiovaskulárneho oddelenia nemocnice Brigham and Women´s Hospital a profesor medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte, ktorý nebol do štúdie zapojený. „Pacienti v štúdii už boli liečení liekmi, ktoré preukazovali zníženie rizika kardiovaskulárnych príhod. Pozorovanie, že empagliflozín preukázal ešte ďalšie znížene rizika srdcovocievnych úmrtí po pridaní k týmto liekom, je veľmi dôležitým objavom.“

Celkový bezpečnostný profil lieku Jardiance bol zhodný s predchádzajúcimi štúdiami. Výskyt diabetickej ketoacidózy bol rovný alebo nižší ako 0,1% a podobný vo všetkých liečených skupinách.
.

O štúdii EMPA-REG OUTCOME

EMPA-REG OUTCOME bola dlhodobá, multicentrická, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia, ktorá zahŕňala viac ako 7000 pacientov s diabetom 2. typu zo 42 krajín, ktorí majú vysoké kardiovaskulárne riziko. Bolo pozorovaných 772 primárne skúmaných príhod štúdie EMPA-REG OUTCOME počas obdobia v trvaní priemerne 3,1 roka.
Cieľom štúdie bolo posúdiť vplyv lieku empagliflozín v dávke 10mg alebo 25mg raz denne na kardiovaskulárne riziko u dospelých diabetikov 2. typu s vysokým rizikom srdcovocievnych príhod po pridaní k štandardnej liečbe, v porovnaní s placebom pridaným k štandardnej liečbe. Primárne ukazovatele boli definované ako čas do prvého výskytu kardiovaskulárneho úmrtia, nefatálneho srdcového infarktu alebo nefatálnej mozgovej mŕtvice. Štúdia bola navrhnutá v prvom rade na testovanie non-inferiority a potom superiority.

Štandardná liečba zahŕňala lieky na zníženie glukózy a lieky na srdcovocievny systém (vrátane liekov na zníženie krvného tlaku a cholesterolu).

Zo 7020 liečených pacientov viac ako 97% štúdiu dokončilo a údaje o zdravotnom stave viac ako 99% týchto pacientov boli dostupné pri ukončení štúdie. Analýzy a výsledky boli nezávisle uznané a potvrdené nemeckou Univerzitou vo Freiburgu, medzinárodne renomovaným Akademickým centrom špecializovaným na štatistické analýzy.

O empagliflozíne
Empagliflozín je orálne užívaný, vysoko selektívny SGLT2 inhibítor schválený na používanie v Európe, USA, aj ďalších trhoch po celom svete na liečbu dospelých pacientov s diabetom 2. typu.

Empagliflozín účinkuje tak, že blokuje spätné vstrebávanie glukózy obličkami, čo vedie k vylúčeniu glukózy močom a zníženiu jej hladiny v krvi u diabetikov 2. typu. Inhibícia SGLT2 ovplyvňuje glukózu priamo a účinkuje nezávisle od funkcie beta-buniek a inzulínovej rezistencie.

Empagliflozín nie je indikovaný pre pacientov s diabetom 1. typu alebo pre ľudí s diabetickou ketoacidózou (zvýšená hladina ketónov v krvi alebo moči).

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Zníženie rizika srdcovocievnych komplikácií u diabetikov 2.typu Kombinovaný empagliflozín s metformínom v tablete bol schválený v EÚ

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.