IFP: Ako ďalej s elektrinou a plynom
BRATISLAVA 23. septembra –
Na IFP sa okrajovo zaoberáme aj energetikou, vrátane možnej deregulácie koncových cien elektriny a plynu pre domácnosti. Keďže zákazníci menia dodávateľov len zriedka a tradiční dodávatelia disponujú vysokou trhovou silou, deregulovať domácnosti zatiaľ neodporúčame. Navrhujeme však duálnu štruktúru, ktorá by pomohla flexibilite predajcov a rozvoju konkurencie.
Bez fungujúcej konkurencie a ochrany zraniteľných spotrebiteľov predaj plynu a elektriny domácnostiam momentálne deregulovať neodporúčame. Sila tradičných dodávateľov postupne klesá, avšak aj v roku 2014 dodali až 89 % všetkej elektriny a 73 % plynu. Súčasný regulačný rámec môže rozvoj konkurencie brzdiť. Dizajn trhu preto možno vylepšiť čiastočnou dereguláciou, pri ktorej budú predajcovia ponúkať aj ceny vyššie ako určuje regulátor, ale zároveň budú povinní ponúknuť regulovanú tarifu. Plnej deregulácií trhu by malo predchádzať dosiahnutie určitej miery zmeny dodávateľov a koncentrácie trhu – napríklad ročnej zmene dodávateľov aspoň 7 % a trhového podielu tradičného dodávateľa(ľov) menej ako 50 % pri plyne (resp. 65 % pri elektrine), ktoré by sme mohli pri pokračovaní súčasných trendov dosiahnuť do piatich rokov.
Viac sa dočítate na http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10360
Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
jb;qq