Počet výživových doplnkov na trhu stále stúpa
BRATISLAVA 17. septembra – K slovenským spotrebiteľom sa každý rok dostáva čoraz viac nových výživových doplnkov (VD). Vyplýva to z údajov, ktoré spracovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). V roku 2014 bolo uvedených na trh 2511 výživových doplnkov a len za prvých 6 mesiacov tohto roku pribudlo ďalších 1317.
Výživové doplnky sú potraviny určené na doplnenie prirodzenej stravy. Na rozdiel od liekov sa na nich nevzťahuje zákon o lieku (pozn. zákon č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach), ale zákon o potravinách (pozn.: právny predpis č. 152/1995 Z.z .o potravinách).VD sú koncentrovanými zdrojmi živín ( vitamíny, minerálne látky, prípadne iné látky s výživovým alebo fyziologickým účinkom) používaných jednotlivo alebo v kombinácii.
Slováci si výživové doplnky mimoriadne obľúbili, o čom svedčí štatistika ÚVZ SR za posledných 5 rokov. Priemerný počet nových, notifikovaných výživových doplnkov, ktoré si našli cestu k spotrebiteľom sa v sledovanom období pohyboval okolo 2000 výživových doplnkov ročne. Zo strany výrobcov bol zaznamenaný vysoký záujem o umiestňovanie VD s obsahom rastlinných zložiek. Tesne nasledujú doplnky obsahujúce, ako účinné látky, rôzne vitamíny a minerálne látky určené na dopĺňanie chýbajúcich živín v tele, ale aj ďalšie prípravky s účinnými látkami, ako sú omega 3 mastné kyseliny.
Výrobcovia sa musia vysporiadať s legislatívnou lavínou zmien v označovaní výrobkov.
Od roku 2007 museli výrobcovia výživových doplnkov akceptovať viacero európskych nariadení, ktoré podstatne sprísnili označovanie ich produktov. „Výrobcovia si musia dávať pozor napr. na uvádzanie množstva živín a látok v podobe číselnej hodnoty, rovnako prídavných látok, nesmú chýbať informácie o dávkovaní a v rámci procesu notifikácie musíme predložiť Úradu verejného zdravotníctva, napríklad i návrh etikety. Všetky výživové či zdravotné tvrdenia, ktoré si možete prečítať na obale daného prípravku musia byť v súlade s platnou legislatívou, spresňuje PharmDr. Iveta Kelová, prezidentka ADL.
Lavína zmien v označovaní produktov je otvorený proces. Výrobcovia musia byť neustále v strehu. Každý výrobca z celého sveta môže priebežne žiadať napríklad o schválenie vlastných zdravotných tvrdení, ktoré chce na jednotlivých produktoch uvádzať. Svoju žiadosť však musí podložiť rozsiahlou dokumentáciou, ktorú preloženú do angličtiny následne posudzuje a schvaľuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. V prípade akceptácie u jedného výrobcu sa prenáša zodpovednosť za dodržanie uvádzania schváleného zdravotného tvrdenia na všetkých výrobcov s podobnými produktmi. Na základe údajov ÚVZ SR, približne 5 až 10% výživových doplnkov nespĺňa ročne kritéria pre uvedenie na trh. ÚVZ SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajúce štátny zdravotný dozor každoročne realizujú množstvo kontrol výživových doplnkov. Len v minulom roku ich bolo viac než 4000. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok v tejto súvislosti poskytuje právnu podporu a kontinuálne vzdelávanie pre svojich členov i nečlenov prostredníctvom rôznych seminárov a workshopov na túto tému.„
Nepredpokladáme, že v najbližšom období dôjde k poklesu záujmu o výživové doplnky. Našou prioritou je, aby sme prostredníctvom členov Asociácie naďalej garantovali vstup kvalitných VD, ktoré budú v prospech ľudí a pomôžu im upevniť ich zdravie“ uzatvára prezidentka ADL.
Prehľad vývoja notifikácie výživových doplnkov za roky 2010 – 2015
Rok / Počet VD
2010 – 1983
2011 – 1821
2012 – 2025
2013 – 2109
2014 – 2511
2015 rok: – 1317
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax