Vychovajme si novú divadelnú generáciu
BRATISLAVA 15. júna – Jeden známy americký fejtonista Lois Wyse raz povedal: „Deti sú bodkami, ktoré spájajú čiary z generácie na generáciu.“
V dobe plnej špičkových technológií, ktoré pomaly, ale isto nahrádzajú prirodzené videnie sveta, začína byť naozaj neľahkou úlohou vštepiť tým najmenším lásku pre kultúru. Pre deti 21. storočia sa stali kultúrou počítačové hry, 3D animované rozprávky a filmy, ktoré často prekračujú hranicu únosnosti detskej duše. S vedomím, že práve z týchto detí vyrastie nová generácia, ktorá bude rozhodovať o smerovaní sveta, sa vynára otázka, ako bude taká budúcnosť vlastne vyzerať.
A práve v týchto temných kultúrnych časoch sa predsa len nájdu pedagógovia a študenti, ktorí pokladajú divadlo za svoju svätyňu. Divadlo je pre nich miestom, kde sa zhmotňujú slová, ktoré tak usilovne vkladali do svojich hláv počas hodín literatúry, miestom v ktorom sa môžu započúvať do nádherných melódií vytvorených skladateľmi, o ktorých sa učili na hudobnej výchove, a miestom, ktoré pred nimi predostiera úplne nový svet plný fantázie, motivácie, ale hlavne inšpirácie.
Sú to žiaci, ktorí v rámci vyučovania pravidelne navštevujú Slovenské národné divadlo, zážitky z predstavení sa im zaznamenávajú do duše a postupne z nich vyrastajú budúci herci, speváci, dramatici, režiséri, ale hlavne verní diváci.
„Veľmi sa mi páčil pocit pri vstupe do opernej sály… Bol som unesený, keď som počul i videl spevácky výkon sólistov. Počuť orchester naživo je takisto nezabudnuteľný zážitok, niečo úžasné,“ napísal Andrej Ohrablo, žiak ôsmeho ročníka ZŠ v Zavare po návšteve Slovenského národného divadla.
„Všetci sme si uvedomili, aký je rozdiel medzi seriálom a divadelnou hrou. Každý čin i výraz bol neprekonateľne precítený.“ podelila sa so svojimi pocitmi z predstavenia Buddenbrookovci Veronika, žiačka Premonštrátskeho gymnázia v Košiciach.
A neboli jediní. Každý deň do Slovenského národného divadla prichádzajú slová vďaky a nadšenia tých najmenších. Veselé i dojemné skúsenosti mladých divákov vkladajú do nás nádej, že divadlo prežije. Každý rodič, ktorý chce, aby z jeho dieťaťa vyrástol plnohodnotný človek, musí brať na vedomie fakt, že bez kultúrneho zázemia to nepôjde.
„Veľký kus detskej duše sa zvyčajne nachádza aj v dospelom divákovi. Je to asi tým, že si chce možno podvedome zachovať tú najčírejšiu vlastnosť a tou je jednoducho povedané priamočiarosť, úprimnosť, pochopenie témy bez akýchkoľvek predsudkov. Vytvárame si fantazijné predstavy, oddávame sa sneniu. Detského či mladého diváka preto nemožno nechápať, ako partnera najdôležitejšieho. Veľmi podstatný je jeho prvý kontakt s divadlom. Buď ho zaujme a potom možno očakávať, že ho bude rád opakovane navštevovať, alebo ho sklame a možno i odradí od ďalšieho stretnutia. Ak sa rád vráti, potom táto skutočnosť vygeneruje ďalších divákov. Povie o tom svojim kamarátom a táto správa sa bude šíriť ďalej. A možno si i vytvorí akýsi neformálny fanklub divadla a bude sa chcieť s nami podeliť o svoje pocity zo svojich zážitkov. Tie sú priamočiare, úprimné, jednoducho také, aký je i detský divák vo svojej podstate. Spontánna reakcia na našu tvorbu práve od najmladšieho diváka je pre nás obr
ovským ocenením.“ podelil sa o svoj názor na túto tému generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.
Slovenské národné divadlo ponúka naozaj bohatý program pre deti. V rámci činoherného repertoáru sa najbližšie môžete tešiť na hudobnú rozprávku pre najmenších Mechúrik-Koščúrik (21. 6. a 26. 9.2015) či rozprávku Ľubomíra Feldeka Ako sa Lomidrevo stal kráľom (24. 6. a 30.9. 2015). Opera SND ponúka detskému divákovi veľmi úspešné detské predstavenie O čarovnej flaute a iných kúzlach s moderátorom Martinom Vanekom (24.10 a 3.11. 2015) a operu pre deti Veľká doktorská rozprávka (16. 5. a 7. 6 2016). V Balete SND máte možnosť vidieť tanečný muzikál pre malých a veľkých s názvom Snehulienka a sedem pretekárov a čerstvú novinku od skladateľa Oscara Nedbala, balet Z rozprávky do rozprávky (17. 10. 2015).
Skúsme sa teda zamyslieť nad tým, akú hodnotu má kultúra pre život našich detí a či nám ešte stále záleží na tom, aby z nich vyrástli ľudia, ktorí sa nestarajú len o svoje telo a dokonalý výzor, ale aj o svoju dušu, ktorej pokrmom je krása, dobro, láska – a teda umenie.
Špeciálne poďakovanie patrí žiakom a učiteľom zo ZŠ a MŠ v Zavare a Premonštrátskeho gymnázia v Košiciach.
Vstupenky si môžete kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx