Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. apríla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Model pre hodnotenie investičnej pomoci v SR

BRATISLAVA 7. apríla –

Investičná pomoc je rozšíreným nástrojom na prilákanie priamych zahraničných investícií. Skúsenosti však ukazujú, že krajiny zvyknú na tento účel investovať výrazne viac, než je pre ne optimálne. Podľa IFP by okrem zvýšenia nákladovej efektívnosti malo byť cieľom investičnej pomoci najmä znižovanie ekonomických rozdielov medzi regiónmi, podpora investícií s inovačným potenciálom, a podpora investícií, ktoré vytvárajú pozitívne externé efekty. Na základe týchto kritérií pripravilo IFP vlastný model pre hodnotenie a porovnávanie kvality investičných zámerov.

Jeho výstupom je rating, ktorý umožňuje posúdiť prínos navrhovanej investičnej pomoci pre krajinu. Za posledné dva roky, kedy ho používame pri príprave našich hodnotení zamýšľaných investičných projektov, bol mediánový rating 47 %, a najlepší zámer dosiahol hodnotenie 68 %. Hoci nie všetky projekty môžu byť takto kvalitné, ak by sa v tomto období podarilo hypoteticky pri všetkých podporených investíciách dosiahnuť maximálne hodnotenie v ukazovateli pomoci na jedno pracovné miesto, znamenalo by to úsporu 49 mil. eur (-48 %) pri nezmenenom počte vytvorených pracovných miest.

Na Slovensku sa podľa súčasného rámca poskytuje podpora investícií od roku 2002. Za toto obdobie Slovenská republika schválila investičnú pomoc pre 151 investičných projektov v hodnote takmer 1,5 mld. eur. Po boome v rokoch 2004 až 2007 sa v poslednom období počet podporených investícií stabilizoval na relatívne nižšej úrovni (10-12 za rok). Rastúca intenzita podpory, teda zvyšujúci sa podiel štátnej pomoci na celkovej investícii, navyše značí, že sa zvyšuje nákladnosť tohto nástroja. V priemere intenzita stúpala o 0,9 percentného bodu ročne, a tak kým v roku 2002 stačilo prispieť zahraničnému investorovi v priemere 19 % z nákladov investície, v minulom roku to bolo o 10 percentných bodov viac.

Investičná pomoc nebola doteraz jednoznačne zameraná na podporu najviac zaostávajúcich regiónov. Väčší podiel investičnej pomoci smeroval na západné a stredné (Žilina) Slovensko, kde sa vytvorila aj väčšina pracovných miest. Napriek silnému dopytu po pomoci je tvorba pracovných miest na západe zároveň najnákladnejšia. Aj keď pomoc na jedno miesto na východnom Slovensku od krízy v roku 2009 narástla, stále je nižšia ako v regiónoch s nižšou nezamestnanosťou.

Podrobnosti nájdete v komentári na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10142

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.