Až 68 percent amatérskych futbalových klubov sa potýka s nedostatkom financií
BRATISLAVA 27. novembra – Až 68 percent amatérskych futbalových oddielov na Slovensku sa potýka s nedostatkom financií. Ďalších 22% má problémy s udržiavaním hráčskeho kádra. Menšie regionálne kluby prichádzajú o hráčov najmä v období, keď prechádzajú do dospelej kategórie. Malé mestá a obce v porovnaní s väčšími mestami nie sú konkurencieschopné v ponuke vysokých škôl a práce. Stále sa ale futbal teší najväčšiemu záujmu zo všetkých športov. Podľa Slovenského futbalového zväzu sa počet registrovaných hráčov pohybuje cez 440 tisíc. Závery vyplývajú z ankety medzi 343 futbalovými oddielmi v rámci projektu Nakopni to s Kikom. Vďaka nemu sa podarilo podporiť amatérsky futbal na Slovensku vyše 15 tisícami dresmi zadarmo.
Tímy zodpovedali aj na otázku týkajúcu sa podpory zo strany mesta alebo obce a známkoval ju ako v škole. Pozitívnou správou pre regióny, v ktorých pôsobia amatérske futbalové kluby je záver, že iba deväť percent z nich ju považuje za nedostatočnú. Polovica tímov ju označila za dobrú respektíve chválitebnú. Za vynikajúcu podporu chváli 27 percent tímov. Väčšinou sa pomoc týka financií prenájmu športových plôch. Všeobecne sú ale financie oddielov pálčivou témou a až 68% tímov čelí problémom s ich nedostatkom. Aj preto vítajú každú pomoc alebo projekt, ktorý skvalitní podmienky pre hráčov. Jedným z nich je aj projekt Nakopni to s Kikom, ktorý okrem Slovenska prebiehal aj v Českej republike. Celkom sa podarilo podporiť 1 251 oddielov a rozdalo sa okolo 50 000 dresov.
Noví futbalisti bojujú s disciplínou
Najčastejším problémom u nových hráčov je disciplína. K tomuto názoru sa prikláňa 71 percent zástupcov z futbalových oddielov. S veľkým odstupom nasleduje zlý beh (12 percent). Mnoho zástupcov futbalových klubov zastáva názor, že tréningy najmä u malých detí by mali byť všestranné, aby prispievali k vývoju dieťaťa. Mali by byť vedené formou hry a zábavy. Podľa telovýchovných lekárov sú pohybové návyky z detstva na nezaplatenie. Až 8 percent klubov sa domnieva, že noví hráči športujú z donútenia a nebaví ich to. Každý desiaty nováčik bojuje tiež s nadváhou a zlou výživou. Slovensko je s dvoma hodinami telesnej výchovy týždenne na poslednom mieste v rebríčku európskych štátov. Snaha rezortu školstva rozšíriť tento počet na tri hodiny týždenne neprešiel aj keď povinný telocvik je jedinou pohybovou aktivitou.
Na päty futbalu šliape hlavne florbal
V menších regiónoch, v ktorých pôsobia práve amatérske kluby, je z pohľadu konkurencie najväčším súperom florbal. Myslí si to 13 percent z nich. Tento šport získava celonárodne na veľkej obľube a jeho členská základňa každým rokom rastie o stovky až tisíce nových hráčov. Na treťom mieste v konkurenčnom športe zaradilo 12 percent klubov hokej. Až 56 percent z nich sa ale domnieva, že futbal nemá v ich regióne žiadneho konkurenta, vďaka ktorému by prichádzal o hráča.
Informácie o projekte
Do projektu sa prihlásilo najviac tímov zo Žilinského kraja, celkom 88 klubov. Nasledoval Banskobystrický kraj (77 klubov) a Prešovský kraj (70 klubov). Najmenej registrovaných klubov bolo v Bratislavskom kraji (13 klubov). V ostatných krajoch sa prihlásilo medzi 50 až 70 klubmi, z ktorých väčšina využila možnosti požiadať až o 4 sady dresov. Okrem klasických veľkostí bol veľký záujem najmä o detské sady, ktoré boli po dvoch dňoch prakticky rozdané. K distribúcii dresov dochádzalo v priebehu septembra a októbra.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax