Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Etické správanie nie je vo vedení firiem samozrejmosťou

BRATISLAVA 3. júla – So zásadným rozporom medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom sa podľa nového prieskumu ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) vo svojej praxi stretlo osemnásť percent finančných profesionálov. V dvanástich percentách bol morálny rozpor natoľko vážny, že došlo k ukončeniu pracovného pomeru.

Približne polovica ukončených pracovných pomerov bola nedobrovoľná. V šesťdesiatjeden percentách došlo po vzájomnej diskusii a pochopeniu rizík k prehodnoteniu stanoviska firmy. Vo viac než 15 percentách prípadov však finančný manažér nebol schopný uhájiť svoj názor a firma presadila svoje stanovisko z rozpore s profesijnou etikou.

To sú hlavné zistenia druhého ročníku prieskumu, ktorý skúmal stav reputácie, spoločenské hodnoty a zodpovednosť účtovníckej profesie v Českej republike a na Slovensku.

Z niekoľkých skorších zisťovaní ACCA vyplynulo, že finanční manažéri sú často žiadaní o zastavenie rovnakých pohľadávok viacerým bankám, odpisy majetku v rozpore s jeho životnosťou alebo o redukciu informácií v účtovníckej uzávierke pod úroveň požadovanú zákonom. „Výsledky prieskumu jasne hovoria o vplyve finančných profesionálov na zdravé fungovanie firmy a korešpondujú s údajmi vlaňajšieho roku, kedy bolo o nesprávne účtovanie požiadaných necelých dvadsať percent respondentov, a to najmä v súvislosti so zavedením milionárskej dane v roku 2013. Pritom vedľa zodpovednosti za komerčný úspech firmy považujú respondenti za najväčšie úlohy finančných riaditeľov práve efektívny výber daní a vytváranie stability na finančných trhoch,“ hovorí Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.

Zistenie vplyvu ekonomickej situácie na reputáciu účtovníckej profesie bolo v tohtoročnom prieskume viac optimistické než v roku predchádzajúcom. Zatiaľ čo v roku 2013 pociťovalo v súvislosti s aktuálnou ekonomickou situáciou rastúci tlak na finančné oddelenie 37 percent respondentov, zhoršené postavenie vo firme tohto roku zaznamenalo 26 percent finančných profesionálov. Oproti tomu žiadnu zmenu nepozoruje 48 percent respondentov (nárast o 8 percentných bodov) a 12 percent hodnotí reputáciu účtovníkov ako zlepšenú (nárast o 2 percentné body).

Ako profesiu, ktorá má v spoločnosti najväčšiu prestíž, vyhodnotili respondenti na prvej pozícii povolanie lekára a na druhej povolanie právnika. Finanční manažéri, CFO a finanční riaditelia sa v priemere umiestnili na treťom mieste. Zďaleka najhoršiu reputáciu majú podľa prieskumu politici, ktorých na poslednom mieste uviedlo 53 percent respondentov. Nasledujú učitelia a daňoví poradcovia.

Podľa prieskumu sa tiež zvyšujú požiadavky na odborné a technické znalosti finančných riaditeľov a profesionálov pracujúcich v korporátnych financiách. 78 percent respondentov uviedlo, že sa požiadavky na profesionálne technické znalostí menia hlavne, čo sa oblasti IT a spracovávania dát týka. S ohľadom na zvyšujúce sa nároky na profesijnú odbornosť považuje súčasne 74 percent respondentov za zásadné členstvo v profesijných organizáciách, ktoré im umožňuje ďalšie vzdelávanie v odbore.

„Zo svojej vlastnej praxe môžem potvrdiť, že sa práca finančného riaditeľa neustále vyvíja a to hlavne v spojitosti s príchodom nových technológií a v dôsledku legislatívnych zmien. Profesijné kvalifikácie, ktoré spojujú požiadavky na praktické skúsenosti, odborné znalosti a ďalšie vzdelávanie v odbore sú preto pre finančného riaditeľa nevyhnutné. Myslím, že schopnosť učiť sa novým veciam, je pre správnu funkciu finančného oddelenia jedným z najdôležitejších kritérií úspechu. Dôležité je tiež orientovať sa v nových trendoch na trhu a reagovať na zmeny v makroekonomickej situácii krajiny,“ vysvetľuje Tomáš Vajzer, CFO spoločnosť Husqvarna CZ & SK.

Ako z prieskumu ďalej vyplynulo, respondenti vnímajú najdôležitejšie vlastnosti finančných riaditeľov a profesijných účtovníkov profesionálne technické znalosti, etiku, osobnú integritu a dôveryhodnosť. Celých 54 percent respondentov pritom považuje etiku za vôbec najdôležitejšiu súčasť profesijného vybavenia účtovníkov.

Prieskumu sa zúčastnilo 207 respondentov z Českej a Slovenskej republiky a boli medzi nimi zastúpení finanční profesionáli naprieč odvetviami.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Káva pred tréningom: Môže dopomôcť k lepšiemu športovému výkonu? Ako využívať umelú inteligenciu na lepší život, starostlivosť o prírodu a mier vo svete

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.