Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Víťaz súťaže o Najkrajší list 2014: Hudbou žije celá rodina

BRATISLAVA 30. mája – Cenu za víťazstvo v Súťaži o najkrajší list dnes odovzdali v kežmarskej Základnej škole na ulici Dr. Daniela Fischera štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko a generálny riaditeľ Slovenskej pošty, a.s., Tomáš Drucker 12-ročnému žiakovi Erichovi Abtovi. Do súťaže sa prihlásilo 426 detí z celého Slovenska. Súťaž o najkrajší list vyhlasuje Medzinárodný úrad Svetovej poštovej únie a každý rok sa píšu listy na inú tému. Aktuálny 43. ročník súťaže sa niesol v znamení hudby – „Ako hudba ovplyvňuje naše životy“. Súťaže sa mohli zúčastniť deti a mladí ľudia do 15 rokov.

Súťaž pravidelne organizuje aj Slovenská pošta, a. s., v spolupráci s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

„Súťažou o najkrajší list sa snažíme podporovať nielen tradičné posielanie listov, ale aj osobnú komunikáciu a vyjadrenie pocitov zo vzťahov k osobám, záujmom či veciam. O to viac nás teší, že tento rok bolo 15 percent zo všetkých listov, ktoré prišli, napísaných rukou,“ povedal počas odovzdávania generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker. „Erichov list je o jeho rodine a o tom, ako sa spoločne venujú hudbe. Aj tento jeho osobný aspekt v liste prispel k tomu, že sme ho vybrali za najlepší a bude súťažiť v celosvetovom kole,“ dodal Tomáš Drucker.

TOP 10 najkrajších listov

Komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa vzhľadom na vysokú kvalitu listov rozhodla oceniť TOP desiatku najkrajších listov. Okrem víťaza Ericha boli ocenení aj Karina Šprláková z Trstenej, Aneta Janušková zo Selca, Peter Kršiak z Voznice, Lenka Sirotňáková z Červenice, Mária Chalachanová z Humenného a Barbora Bôžeková z Vitanovej. TOP desiatku najkrajších listov uzatvárajú Alexandra Zeleňáková z Jarku, Ema Truchanová z Ružomberka a Klaudia Ráczová zo Žiliny.

Za víťazný list získal Erich Abt prázdninový pobyt pre celú rodinu v Belušských Slatinách, knihu o filatelii, spoločenskú hru, album poštových známok a elektronickú čítačku kníh od spoločnosti Martinus.sk. Víťazný list bol preložený do anglického jazyka a zaslaný do celosvetového kola súťaže o najkrajší list, ktorého výsledky budú známe v auguste 2014.

Víťazný list Ericha Abta

Milý pán TÓN,

to bol skvelý nápad osloviť deti, aby Vám napísali o svojej radosti z hudby! Takto sa dozviete nielen o jej fanúšikoch, ale aj o jej obrovitánskej sile. Keďže aj ja (dá sa povedať, že od narodenia) veľmi rád plávam v jej harmóniách, rozhodol som sa Vám napísať.

Začnem však pekne poporiadku od najstaršieho člena našej rodiny. Môj ocko má obchod plný hudobných nástrojov. Obchod môjho ocka je každý deň plný hudby. Rád sedávam v hlbokom kresle a počúvam tie nádherné melódie. Často premýšľam, či ľudia, ktorí ich spievajú alebo hrajú na nástrojoch, ešte vôbec žijú. Vďaka ockovi počúvame (aj doma) klasickú hudbu, jazz, ale aj rockové kapely zo starých vinylových platní. Celkom nedávno ma upútal prekrásny hlas pani speváčky. Spievala slovenské ľudové piesne a ocko mi povedal, že tá pani sa volá Darina Laščiaková. V mamkinej triede (mamka učí hru na klavíri v hudobnej škole) zas celé popoludnie „spieva” klavír. Zabudol som Ti ešte napísať, že aj ocko ako dieťa chodil do hudobnej školy. Učil sa hrať na husliach.

Moja sestra Natálka je vo všetkom iná. Výborne hrá na priečnej flaute, účinkuje na koncertoch a dokonca niekoľkokrát nahrávala na školské CD, ale najradšej počúva rap …

Keď som bol predškolák v materskej škole, navštevoval som „Krúžok krásnej hudby”. Vďaka nemu som spoznal „Obrázky z výstavy” pána Musorgského (na predstavení som účinkoval ako jedno z kuriatok a ako Schmuyle), „Štyri ročné obdobia” pána Vivaldiho a v predstavení o „Lastovičke letiacej svetom” som bol Papageno (Rakúsko) a tancoval som v daždi (Amerika). Ale – už dávno som školákom a štyri roky hrám na klavíri. Viem presne, čo cíti hráč tesne pred koncertom, predtým než si sadne za nástroj. Ruky sa chvejú a srdce búši ako zvon…

Preto si všetkých hudobníkov, ktorých počúvam na koncertoch, veľmi vážim. A tiež obdivujem hudobných skladateľov, že z tých istých dvanástich tónov dokázali a stále ešte dokážu skladať také úžasné skladby! Nikdy nezabudnem na „Blues” od pani skladateľky Marty Mier. Bolo náročné, hlavne jeho rytmus, ale veľmi pekné, tajomné. Rád si hrávam aj skladbu „Valečna planeta Mars” – napísalo ju české dievčatko Kateŕina Horká, keď mala 13 rokov …

Mamka zvykne hovoriť, že hudba je univerzálny jazyk. To preto, lebo je to reč srdca. A ešte vraví: „Vieš, skladbičku, ktorú práve cvičíš (J.S.Bach – Musette, moja poznámka) možno v tejto chvíli hrá aj chlapček v Japonsku, dievčatko vo Francúzsku, niekto v Amerike a ty na Slovensku v Kežmarku…”
Milý pán TÓN, pre mňa je samozrejmosťou počúvať hudbu starých majstrov, ale aj tú súčasnú. Som ňou obklopený v ockovej i mamkinej práci a aj doma. Veľmi rád by som ju doprial niektorým mojim spolužiakom a ľuďom, ktorých stretávam na ulici. Mnohí sú zamračení a nespokojní. Dobrá hudba by bola pre nich isto dobrým liekom…

Ešte neviem čím budem, keď vyrastiem. Možno prevezmem ockov obchod a budem predávať hudobné nástroje a bude mi záležať na tom, aby v ňom neprestala znieť pekná hudba. Ešte v tejto chvíli neviem čím budem, ale veľmi si želám, aby ma dobrá hudba sprevádzala na každom kroku a po celý život.
Milý pán TÓN, želám Vám veľa pekných listov od hudobných fanúšikov a veľmi sa teším na spoločné stretnutie v koncertnej sále…

Váš priateľ ERICH ABT, Kežmarok

Z histórie súťaže:

V roku 2013 písali deti a mladí ľudia z celého Slovenska listy na nosnú tému ochrana VODY. Vo väčšine listov odznelo vyznanie solidarity s Afrikou, ako s krajinou, ktorá najviac trpí nedostatkom vody. Z listov bolo cítiť, že si deti a mladí ľudia uvedomujú protiklad Slovenska – ako krajiny s veľkou zásobou pitnej vody a Afriky, kde je vody nedostatok. Deti zároveň radili, ako by sa malo šetriť vodou a chrániť ju. Zo všetkých rád najčastejšie odzneli príklady ako nenechávať tiecť vodu pri umývaní zubov, viac sa sprchovať ako kúpať vo vani, neumývať autá v potokoch a nevyhadzovať odpadky na čierne skládky. Najkrajší list v roku 2013, ktorý vybrala komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, napísala len deväťročná Alexandra Šarmírová z Bohdanoviec nad Trnavou. V roku 2012 písali deti listy svojmu obľúbenému športovcovi, v ktorom mu povedali, čo pre nich znamenajú olympijské hry. V roku 2011 zase v listoch kamarátovi alebo ľubovoľnému človeku vysvetľovali, prečo je dôležité chrániť lesy.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

21. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2024 Nadácia 365.bank podporí prostredníctvom vyhláseného grantu komunitné projekty

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.