Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2013 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

MOST-HÍD: Árpád Érsek k informácii o zmene názvu obce Tešedíkovo

BRATISLAVA 6. septembra – Koncom augusta som adresoval interpeláciu ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, v ktorej som ho požiadal o podanie informácie vo veci zaujatia odborného stanoviska ministerstva k zmene názvu obce Tešedíkovo na Pered, na ktorom sa zhodli obyvatelia tejto obce v rámci referenda konaného dňa 10.3.2012. Ministra som zároveň požiadal o oznámenie termínu, do ktorého ministerstvo predpokladá zaujať toto odborné substanovisko k názvu obce.
Dňa 5. 9. 2013 bola medializovaná informácia o tom, že názvoslovná komisia Ministerstva vnútra SR premenovanie na Pered neodporučí. Denníku SME to potvrdili dvaja jej členovia.
Odborné posúdenie názvu obce z hľadiska jazykového je jedna vec. Zarážajúci je však argument, ktorý komisiu vedie k stanovisku, neodporúčajúcom zmenu názvu obce Tešedíkovo. Komisii totiž údajne prekáža to, že historický názov Pered znie príliš maďarsky, a že je označovaný ako maďarský názov. Zákon o obecnom zriadení v § 1a ustanovuje, že názov obce a jej časti sa uvádza v štátnom jazyku, ale nikde v zákone som nenašiel, že musí aj znieť „čisto slovensky“. Mne osobne, hoci ako občanovi SR maďarskej národnosti, názov Pered maďarsky neznie.
Vzhľadom na „argument“ komisie v tomto konkrétnom prípade sa však nejedná o žiadne odborné posúdenie, ale vynárajú sa pozostatky autoritatívneho a totalitného štátu, ktorý má ambíciu posudzovať ideologickú nezávadnosť pomenovania.
Odôvodniť zámer neodporučiť vláde zmenu názvu obce tým, že navrhovaný názov znie príliš maďarsky, zaváňa totiž nacionalizmom, ako oficiálnou štátnou politikou. Naznačuje totiž, že to, čo je alebo by mohlo byť maďarské, je pre nás nevhodné.
Zákon o obecnom zriadení ďalej však ustanovuje, že obyvatelia obce majú právo hlasovať o dôležitých otázkach života a rozvoja obce v miestnom referende. Toto právo je pre nich možnosťou ako prejaviť svoju vôľu, a tak dosiahnuť jej naplnenie.
Je nepochopiteľné, že súčasná exekutíva si napriek tomu osobuje právo nerešpektovať vôľu svojho ľudu, že k tak politicky a celospoločensky marginálnej otázke musí zasadať vládny kabinet a od jeho rozhodnutia závisí, či občanom tohto štátu ich želanie naplní alebo nenaplní.
Prípadné rozhodnutie vlády o zotrvaní pri starom názve obce bude prejavom komunistického chápania moci a jasne ukáže, že názor 14 členov vládneho kabinetu + zopár členov nejakej komisie zaváži viac, ako názor a vôľa viac ako 2 000 ľudí, ktorí v tej obci žijú a v referende sa za zmenu názvu vyslovili.
Ak sa teda vláda SR pri svojom rozhodovaní o zmene názvu obce Tešedíkovo na Pered bude riadiť odporúčajúcim stanoviskom názvoslovnej komisie, potom budem iniciovať zmenu zákona o obecnom zriadení tak, že navrhnem vypustenie druhej a tretej vety v odseku 2 § 1a), pretože súčasné znenie tohto ustanovenia zákona sa stane obyčajnou fraškou. Okrem toho som skutočne zvedavý na písomnú odpoveď ministra Maďariča na moju interpeláciu, ktorú by som mal dostať do 28. 9. 2013.

Árpád Érsek

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Kto sú najpredávanejší slovenskí autori za rok 2023? City Sound Festival už budúci týždeň, ponúka pestrý a kvalitný program

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.