Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

NOÚ navštívili špičkoví odborníci z Číny

BRATISLAVA 16. augusta – Odborníci jednej z najprestížnejších čínskych nemocníc, China-Japan Friendship Hospital v Pekingu, sa počas včerajšej návštevy Národného onkologického ústavu (NOÚ) zaujímali o náš systém vzdelávania klinických onkológov a získavanie certifikácie z onkológie. Cieľom stretnutia bola aj výmena skúseností v liečbe zhubných nádorov, ktorá v tomto modernom nemocničnom zariadení, na rozdiel od našich postupov, kombinuje tradičnú čínsku medicínu so západnou konvenčnou liečbou.

Jednotný systém vzdelávania klinických onkológov, teda špecialistov v oblasti liečby nádorov protinádorovými preparátmi v najväčšom štáte juhovýchodnej Ázie absentuje. Kým u nás je po skončení medicíny a postgraduálneho štúdia potrebné získať atestáciu po 5 rokoch vzdelávania, v Číne je postup iný. Na odbor sa môžete špecializovať bez potreby dlhého štúdia a následných skúšok typu atestácie z klinickej onkológie ako u nás.

Napriek tisícročným zvyklostiam sa tradičná čínska medicína (TCM) v kombinácii so západnou používa ako doplnková, nie primárna. Aj keď spolu predstavujú komplexný (tzv. integratívny) prístup v starostlivosti o onkologického pacienta, lekári ňou nenahrádzajú konvenčnú liečbu, akou je chirurgia, rádioterapia a chemoterapia. „Čínska bylinná medicína, akupunktúra, či ďalšie metódy TCM používame najmä na zmiernenie vedľajších následkov primárnej liečby a na posilnenie imunity pacientov. Darí sa nám minimalizovať napríklad vracanie, nechutenstvo, bolesť, tŕpnutie končekov prstov na rukách a nohách, či vredy v ústach,“ vysvetľuje vedúci oddelenia integratívnej onkológie China-Japan Friendship Hospital profesor Jia Liqun. Počas viac ako 10-ročného výskumu sa mu spolu s tímom podarilo vyvinúť mnoho protinádorových bylinných liečiv.

Čínskych odborníkov tiež trápia „nové“ typy nádorových ochorení, ktoré do Ázie vo výraznom náraste prenikli kopírovaním západného životného štýlu. Oveľa viac ako v minulosti sa teraz v Číne objavuje rakovina hrubého čreva a konečníka, pod ktoré sa podpisuje fastfoodová strava. Svoju daň si vyberá aj znížená kvalita hygieny, ktorá v pečeni vytvorí živnú pôdu pre neskoršie zhubné nádory. Predmetom diskusií bola preto aj výmena skúsenosti s liečbou onkologických ochorení, ktoré sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú častejšie ako aj analýza oblastí budúcej spolupráce.

China-Japan Friendship Hospital bola otvorená v roku 1984, tvorí ju 1 500 lôžok, 65 oddelení vrátane inštitútu klinického výskumu a vzdelávacieho centra. Bola zaradená k „Top 10 nemocniciam v Pekingu“ a k „Top 100 nemocniciam v Číne“. Počas letných olympijských hier v roku 2008 bola hlavným zdravotným strediskom. Združenie pre cudzincov ju vyhodnotilo ako „najlepšiu nemocnicu pre cudzincov v Pekingu“. V zariadení pracuje mnoho svetovo uznávaných odborníkov, ktorí získali viacero ocenení v oblasti vedy a výskumu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Páči sa vám, keď muži nosia fúzy? Za zmenou imidžu môže byť aj hlboká myšlienka S roztrúsenou sklerózou bez obmedzení – zmeňme pohľad na (ne)možné

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.