Slovenskí študenti prerobili nemecký Mannheim
BRATISLAVA 24. júna – Nové urbanisticko-architektonické riešenie jednej zo štvrtí nemeckého Mannheimu bolo zadaním medzinárodnej študentskej súťaže, do ktorej sa zapojili aj slovenskí študenti. 11. júna odovzdala odborná porota ceny víťazným projektom národného kola.
Zadanie to nebolo jednoduché. Spomínaná mestská časť má rozmer 6,4 hektárov, čo je viac ako 12 futbalových ihrísk. Súťažiaci museli najskôr vyriešiť kritické miesta územia, ako napríklad blízkosť železničnej trate a plánovanú výstavbu rýchlostnej komunikácie, ktoré vytvárali bariéru pre prepojenie lokality s parkom a historickou zónou mesta. Kreatívne mohli študenti poňať využitie dvoch priemyselných pamiatkovo chránených hál a tiež návrh energeticky nenáročného bývania vo vyššom štandarde. Isover, výrobca špičkových izolačných materiálov, dlhodobo inšpiruje architektov k využívaniu riešení, ktoré zohľadňujú životné prostredie a zvyšujú kvalitu života ľudí. Podmienkou súťažného návrhu bolo preto rozpracovanie riešenia vybraného bytového domu v energeticky pasívnom štandarde.
Víťazky slovenského kola, Ivana Pavlovkinová a Tatiana Petrulová z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, presvedčili porotu predovšetkým komplexnosťou svojho návrhu. Druhý ocenený projekt Mira Straku z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave upútal snahou o vytvorenie jedinečného genia loci v riešenom území. Tretie miesto si odniesol opäť študent bratislavskej STU Tomáš Tholt. V porote sa stretli zástupcovia zadávateľa, akademickej obce, architekti z praxe a zástupca odborného periodika.
Medzinárodné kolo deviateho ročníka súťaže sa konalo v máji v Belehrade. Zo Slovenska sa ho zúčastnili všetky tri ocenené projekty. Celkovým víťazom súťaže sa napokon stal študent Univerzity v Ľubľane. „Aj keď slovenskí študenti nezískali žiadnu cenu, v medzinárodnej konkurencii sa určite nestratili,“ hodnotí Vladimír Balent zo spoločnosti Isover.
„Naša dlhoročná spolupráca s Isoverom prináša ovocie. Študenti oceňujú, že sa môžu zapojiť do súťaže, ktorá má medzinárodný rozmer a berú súťažné výzvy s nasadením. Zadania vychádzajúce z praxe a možnosť konfrontácie s medzinárodnou konkurenciou považujem za hlavný prínos tohto projektu,“ hovorí doc. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., dekanka Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Možnosť porovnať svoje profesionálne kvality a kreatívne názory so študentmi z celého sveta vyzdvihli aj víťazky národného kola. „Diskutovať s odbornou porotou a byť súčasťou projektu je skúsenosť na nezaplatenie,“ hodnotí Tatiana Petrulová z víťazného tímu slovenského kola. „Súťaž nás veľmi posunula. Prihliadať na kvalitu života v dnešnom mestskom prostredí a zachovávať tradičné hodnoty sú aspekty, ktoré sú nám osobne blízke a ktoré sme sa snažili pretaviť do návrhu. Sme radi, že to porota ocenila,“ delí sa o svoje dojmy zo súťaže jej kolegyňa Ivana Pavlovkinová.
Zadanie pre nadchádzajúci ročník medzinárodnej študentskej súťaže Isover Multi-Comfort House Student Contest bude známe už v priebehu leta.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax