Európski farmári bojujú za biopalivá
BRATISLAVA 5. augusta – Bruselská organizácia Copa Cogeca (CC), zastrešujúca najvýznamnejších európskych farmárov, vyjadrila svoju podporu biopalivám. CC zásadne nesúhlasí so znížením podielu primiešavania biopalivovej zložky do benzínu a nafty z 10% na 5,5% k roku 2020, o ktorom by sa malo v europarlamente na jeseň hlasovať. Znížením limitu sa ohrozuje nielen európsky biopalivový priemysel, ale aj dodávky krmiva pre zvieratá a niekoľko stotisíc pracovných miest.
Momentálne je v platnosti smernica EÚ, podľa ktorej sa má do roku 2020 postupne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v palivách do výšky 10%. Ide o konvenčné biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napr. z kukurice, repky olejnej či obilnín. Výbor europarlamentu pre životné prostredie však chce túto hranicu spolu s ďalšími podmienkami výroby výrazne zmeniť, až na 5,5% k roku 2020, čo predstavuje približne terajšiu hodnotu podielu primiešavania. V septembri budú europoslanci hlasovať o navrhovaných zmenách na plenárnej schôdzi.
Na stranu biopalivového odvetvia sa otvorene postavili európski farmári. Ako povedal ústredný riaditeľ organizácie Copa Cogeca, Pekka Pesonen: „Farmári, ako aj priemysel už investovali do biopalív nemalé prostriedky. Ak takáto legislatívna zmena prejde, povedie to k vyššej spotrebe fosílnych palív a vyšším emisiám CO v doprave.“ V stanovisku upozorňuje na riziká nenaplnenia environmentálnych cieľov, ktoré si EÚ stanovila vo svojej stratégii a zároveň poukazuje na škody, ktoré nastanú na životnom prostredí a na európskom hospodárstve.
Podľa CC, nová úprava bude mať tiež za následok náhly koniec rozvoja biopalivárskeho sektoru vo viacerých krajinách, čím sa ohrozí až 220 000 pracovných miest prevažne vo vidieckych oblastiach EÚ. CC preto vyzýva poslancov Európskeho parlamentu, aby vo svojom septembrovom kľúčovom hlasovaní zaručili, že EÚ bude mať aj v budúcnosti zabezpečené životaschopné biopalivové odvetvie. CC taktiež vyvracia mýty o tom, že biopalivá zvyšujú cenu potravinárskych komodít a zaberajú pôdu potravinám, pretože podľa ich prepočtov je v EÚ stále cca dva milióny hektárov nevyužívanej ornej pôdy. Objem pôdy, ktorá je využívaná na výrobu konvenčných biopalív sa rovná len 2% poľnohospodárskej pôdy EÚ. Za zvyšovaním cien komodít vidia pohyby cien ropy, špekulácie na trhu, kurzové zmeny, extrémne zmeny poveternostných podmienok, ad hoc reštrikcie v obchodnej politike a i.
Predseda Združenia pre výrobu a využitie biopalív Róbert Spišák víta podporu zo strany významných európskych farmárov: „Sme radi, že okrem kolegov z biopalivového sektoru sme našli porozumenie aj u farmárov. Aj oni si totiž uvedomujú veľké výhody, ktoré prináša pestovanie plodín na výrobu biopalív. Ich stanovisko jasne uvádza, že biopalivá prvej generácie vôbec nie sú hrozbou pre potravinársky priemysel a sú prínosom pre poľnohospodárstvo, pretože vytvárajú nové pracovné miesta.“
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax