Vyhlásenie Figeľa k listu veľvyslancov na podporu Dúhového pochodu
BRATISLAVA 8. júna – Ako občan i ako predstaviteľ verejného života dovoľujem si poukázať na rozporuplnosť listu, ktorým 17 veľvyslancov vyslovuje morálnu a praktickú podporu požiadavkám LGBT komunity v Slovenskej republike a Dúhovému pochodu homosexuálov, ktorý sa bude konať 9. júna 2012 v Bratislave. V samotnom liste veľvyslanci konštatujú: “Členovia LGBT komunity ako občania Slovenska požívajú všetky právne záruky vyplývajúce z členstva v Európskej únii.“
Slovensko plne rešpektuje všetky svoje medzinárodné ľudsko-právne záväzky. Na Slovensku platí zákaz diskriminácie a Ústava garantuje rovnosť pred zákonom pre každého. Niektoré požiadavky LGBT komunity však idú nad tento rámec a nie sú súčasťou právnych poriadkov ani v niektorých krajinách, ktorých veľvyslanci sú pod listom podpísaní.
Považujem túto opakovanú iniciatívu skupiny veľvyslancov za neprimeranú. Občania ju môžu vnímať aj ako zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. List nie je komunikáciou občianskou, ale zahraničnopolitickou, keďže signatárom je oficiálna a splnomocnená štátna a inštitucionálna reprezentácia. Ako člen vlády som v minulom roku obdobne považoval podporný list viacerých západných veľvyslancov obhajujúci záujmy zahraničných farmaceutických firiem pri úprave našej liekovej legislatívy za neprijateľný spôsob komunikácie zahraničnej diplomacie s vládou SR po tom, čo v tejto veci nepochodili u ministra zdravotníctva ako navrhovateľa novely zákona o lieku.
Oceňujem zvlášť skutočnosť, že medzi signatármi nie je ani jeden veľvyslanec zo susedných visegrádskych krajín, teda Českej republiky, Maďarska a Poľska. Z tohto pohľadu je povzbudením tendencia, ktorá potvrdzuje, že stále viac partnerských krajín a ich reprezentácií považuje Slovensko nielen za suverénnu krajinu, ale aj za krajinu zrelú demokraticky a zodpovedne riešiť uvedené záležitosti vo svojom ústavnom a právnom rámci.
Charta základných práv EÚ jasne deklaruje, že právo uzavrieť manželstvo a právo založiť rodinu sa zaručuje v súlade s vnútroštátnymi zákonmi. V tejto súvislosti si dovolím pripomenúť, že Národná rada SR práve pred 10 rokmi, v roku 2002 prijala Deklaráciu NR SR o zvrchovanosti členských štátov Európskej únie a štátov kandidujúcich na členstvo v Európskej únii v kultúrno-etických otázkach. KDH považuje za dôležité, aby hlavné princípy obsiahnuté v uvedenej Deklarácii patrili v zmysle zásady subsidiarity do výlučnej právomoci členských štátov EÚ. Ide o nasledujúce otázky:
1. ochrana života a dôstojnosti ľudskej bytosti od počatia až po smrť,
2. ochrana rodiny a inštitúcie manželstva ako základu spoločnosti,
3. ako aj rozhodovania o veciach s tým súvisiacich v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.
Európska únia nepotrebuje centralizáciu, ale subsidiarizáciu, teda prehlbovanie a dôsledné rešpektovanie osvedčeného princípu v záujme občianskej slobody a medzinárodnej spolupráce a integrácie.
Ján Figeľ
predseda KDH a podpredseda NR SR
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx;bl