Detský fond Slovenskej republiky si hľadá nové priestory
BRATISLAVA 18. mája – Neustále sa hľadajú rôzne nové prístupy a riešenia, nové modely ako zapojiť, integrovať a motivovať deti z vylúčených, sociálne slabých rodín. Možno by bolo dobré spomenúť tie modely, ktoré fungujú a sú odskúšané aj v zahraničí.
Nízkoprahové programy pre deti a mládež predstavujú účinný spôsob ako sa k deťom ulice priblížiť, ako ich zaujať, rozprávať sa s nimi, vytvoriť priestor na hru, na prejavenie talentu, motivovať ich k vzdelávaniu, pomôcť im pri riešení zložitej situácie, v ktorej sa ocitajú, znižovať ich agresivitu, motivovať ich k pozitívnym formám správania a dodržiavaniu pravidiel, vysvetľovať a určitým spôsobom ich sprevádzať, jednoducho byť tu pre nich…
Čo môžeme očakávať od vylúčených detí a mladých ľudí, ktorí sa bezcieľne a znudene potulujú po uliciach, bez možnosti tráviť zmysluplne svoj voľný čas so svojimi kamarátmi? Na krúžky a do centier voľného času nechodia. Väčšinou nedokážu splniť požiadavky týchto centier (ako napr. prezuvky, časová náročnosť, financie, niektoré sú zanedbané, špinavé, atď). Ich rodičia často riešia svoje existenčné problémy, nezamestnanosť, možno riešia svoju závislosť, niektorí sú vo výkone trestu. Môžeme sa k tomu postaviť tak, že si to zavinili sami a nech sa starajú. Ale čo ich deti, mali ony vo svojom živote na výber?
Detský fond Slovenskej republiky od roku 1998 pracuje s ohrozenými deťmi a mladými ľuďmi v bratislavskej Vrakuni, od roku 2004 realizuje projekt MIXklub – nízkoprahové centrum pre deti a mládež a od roku 2007 rozšíril svoje aktivity a realizuje aj projekt MIXáčik – nízkoprahové rodinné centrum. Pracuje s deťmi a mladými ľuďmi pochádzajúcimi z rizikového prostredia. Vykonáva nízkoprahové služby a programy, v ich prirodzenom prostredí, na obmedzenie a odstránenie negatívnych vplyvov prostredia a na predchádzanie sociálneho vylúčenia.
Venuje sa hlavne deťom z tzv. Pentagónu a jeho okolia. Situácia v tejto lokalite je veľmi zložitá, je tu nahromadených veľa problémov. Sociálne slabé rodiny, ľudia bez domova, užívatelia drog a deti, ktoré väčšinu svojho voľného, často aj školského času trávia na ulici. Celkovo sa v MIXklube a MIXáčiku pracuje s 200 deťmi a mladými ľuďmi a 90 rodičmi.
Po 8 rokoch Miestny úrad Vrakuňa koncom roka 2011 vysťahoval MIXklub a MIXáčik z priestorov priamo pri Pentagóne, ktoré im prenajímal za symbolickú čiastku. Navrhol iné priestory (patriace tiež mestskej časti Vrakuňa) kde najskôr vyrubil podnikateľský prenájom, potom ho znížil na 50%. Na poslednom zasadnutí miestneho zastupiteľstva 15.5.2012 sa opätovne prerokovávalo nájomné pre MIXklub a MIXáčik. Poslanci po dlhom dohadovaní a nakoniec tajnom hlasovaní, nájomné znížili, ale len s účinnosťou do konca septembra.
Spolu s vyčíslenými zálohami za služby bez elektriny to v súčasnosti predstavuje čiastku 582 . Na základe tohto rozhodnutia bolo tiež doporučené, aby sme hľadali pre MIXklub a MIXáčik iné priestory. Čo samozrejme zneisťuje a ohrozuje našu, aj tak ťažkú, prácu. Hoci časť poslancov považovala za dôležité podporiť MIXklub a MIXáčik symbolickým nájomným, v konečnom dôsledku prevážila neochota spolupracovať v tejto oblasti sprevádzaná spochybňovaním a podceňovaním tejto práce. Ukončením aktivít by sa táto skupina detí a mladých ľudí opäť ocitla bez pomoci na ulici so všetkými dôsledkami. Aké záujmy zvíťazili nad záujmami detí?
Miestny úrad Vrakuňa neposkytuje žiadne sociálne služby, sociálne poradenstvo, voľnočasové a preventívne aktivity pre ohrozené deti a mládež pochádzajúcu z rizikového prostredia a tiež pre deti z Pentagónu. Detský fond Slovenskej republiky svojimi preventívnymi aktivitami supluje prácu miestneho úradu a financovaním aktivít pre deti vo veľkej miere odbremeňuje rozpočet miestneho úradu Vrakuňa. Preto sme oprávnene predpokladali a doteraz to aj tak bolo, že príspevkom Miestneho úradu Vrakuňa k starostlivosti o ohrozené deti a mládež bude poskytnutie priestorov a vytvorenie atmosféry spolupráce.
V mestskej časti Vrakuňa je potrebné pracovať s viacerými skupinami – deťmi, rodinami, bezdomovcami, nezamestnanými, s užívateľmi drog atď. Vyžaduje si to komplexné riešenia s celou komunitou. Ide o spoluprácu mestskej časti, magistrátu, BSK, úradov práce, polície, škôl, a mimovládnych organizácií (nízkoprahové denné centrá pre deti a rodiny, pre bezdomovcov, sanačné programy, streetwork a kontaktné centrá pre závislých atď.). Súčasná situácia vo Vrakuni nenasvedčuje tomu, že miestny úrad má záujem túto situáciu konštruktívne riešiť.
Detský fond Slovenskej republiky si hľadá nové priestory a partnerov, ktorí by pomohli pri ich finančnom pokrytí.
Aj keď len raz, pohladíte nepohladené dieťa, zapamätá si to na celý život…
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax