Lietadlo Solar Impluse letí do Afriky
BRATISLAVA 25. mája – Solar Impulse, inovatívne lietadlo na solárny pohon, sa pokúša o svoj najdlhší let zo Švajčiarska do Afriky. Lietadlo využíva technickú expertízu, high-tech polymérové materiály a energeticky úsporné ľahké materiály firmy Bayer MaterialScience, ktorá je oficiálnym partnerom vizionárskeho švajčiarskeho pokusu preletieť nocou a dňom okolo sveta bez paliva.
Testovací 48-hodinový let v dĺžke vyše 2,500 km, ktorý prekročí Pyreneje a Stredozemné more a skončí v Maroku, nasleduje po úspešných testovacích letoch vrátane prvého medzinárodného letu Solar Impulse, ktorý sa uskutočnil zo Švajčiarska do Francúzska a Belgicka v roku 2011.
Tvorcovia projektu Bertrand Piccard a André Borschberg sa vystriedajú pri pilotovaní lietadla s plánovaným medzipristátím blízko Madridu v Španielsku na výmenu pilotov.
Let do Maroka a zastávka v Španielsku umožní letovým kontrolórom získať dodatočné skúsenosti pri spolupráci s medzinárodnými letiskami, integrácii prototypu do pravidelnej štruktúry leteckej dopravy a riadení logistiky údržby.
Let sa uskutočňuje súbežne so začiatkom prác v regióne Ouarzazate, kde sa začína výstavba najväčšej solárnej elektrárne, aká bola kedy postavená. Marocká agentúra pre solárnu energiu (MASEN) privíta Piccarda a Borschberga po pristátí. MASEN má vedúce postavenie pri implementácii integrovaného Solárneho plánu pre Maroko, ktorý si kladie za cieľ vybudovať minimálnu energetickú kapacitu vo výške 2 000 MW do roku 2020.
Borschberg, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ projektu Solar Impulse, sa veľmi teší na pristátie v Maroku ako prvej neeurópskej destinácii: „Zodpovedá to úplne cieľom, ktoré sme si stanovili čo do vzdialenosti a trvania letu. Let na takúto vzdialenosťou iba na solárny pohon bude výborným tréningom pre let okolo sveta naplánovaný na rok 2014.”
Bayer MaterialScience sa stal oficiálnym partnerom švajčiarskeho projektu Solar Impulse v roku 2010. Odvtedy pracovalo viac ako dvadsaťštyri výskumníkov vo firemných laboratóriách v Leverkusene, Dormagene and Krefeld-Uerdingene na nápadoch pre dosiahnutie ľahkej konštrukcie a energetickej efektívnosti. Materiálové riešenia sú napríklad časť pilotnej kabíny lietadla, krídla a gondoly motora. Patrick Thomas, generálny riaditeľ firmy Bayer MaterialScience, je presvedčený, že projekt odráža zámery Bayeru využívať vedu pre lepší život: „Solar Impulse je skutočná výzva – obzvlášť v súvislosti s ľahkými materiálmi. Prostredníctvom používania inovatívnych materiálov môžeme pomôcť nájsť riešenia pre energetickú úspornosť a čistú energiu.“
Do roku 2020 plánuje Maroko vybudovať päť solárnych komplexov, ktoré vyrobia celkovo 2 000 MW a predídu emisiám vo výške 3,7 miliónov ton CO2. Solárno-termálna elektráreň v regióne Ouarzazate je súčasťou solárneho komplexu zastrešujúceho skupinu solárnych inštalácií, ktoré do roku 2015 vyrobia celkovo 500 MW.
„Sme plní obdivu pre víziu tohto priekopníckeho projektu, ktorý jasne dokazuje, že čisté technológie využité v projekte Solar Impulse majú svoje miesto aj v každodennom živote,” povedal Piccard, tvorca a prezident projektu Solar Impulse.
O Bayer MaterialScience:
S tržbami za rok 2011 na úrovni 10,8 mld. EUR je Bayer MaterialScience jednou z najväčších polymérových firiem. Podnikateľské aktivity sú zamerané na výrobu high-tech polymérových materiálov a vývoj inovatívnych riešení pre produkty s využitím v mnohých oblastiach každodenného života. Hlavné segmenty, ktoré obsluhuje, sú automobilový, elektrický a elektronický, stavebný a športový a voľného času. Na konci roku 2011 mala firma Bayer MaterialScience 30 výrobných prevádzok a zamestnávala približne 14 800 ľudí po celej planéte. Bayer MaterialSciene je firma Skupiny
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax