Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2012 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

URBÁNI: Slovensko si musí pomôcť v prvom rade samo

BRATISLAVA 16. mája – Integrácia Slovenska do Európskej únie, eurozóny a svetovej ekonomiky je veľký úspech a jednou z hlavných výhod demokratického procesu po roku 1989. Dnes máme možnosť využívať pozitíva tejto integrácie, ale musíme si uvedomiť aj negatívne dopady, za ktoré zodpovedá politická a odborná neskúsenosť slovenskej spoločnosti v integračnom procese. Doplácame na našu neskúsenosť a nepredvídanosť v prípravnom období integrácie Slovenska do Európskej únie. Najmarkantnejšie sú tieto prejavy v poľnohospodárstve a v štruktúre priemyselnej výroby a následne zahraničného obchodu. Na druhej strane, snaha Slovenska nastoliť demokraciu a vstúpiť do medzinárodných štruktúr, bola ocenená aj zahraničnými investormi, ktorí začali k nám prichádzať a pomáhajú dodnes zvyšovať nosnú časť našej ekonomiky vo forme exportu.
V čom sa nám ale nepodarilo veľa urobiť, to je podpora a spolupráca s domácimi podnikateľmi, ktorí ostali v tieni zahraničných podnikateľov a investorov, všetky vlády doteraz zabudli až ignorovali domácich podnikateľov a preto sa Slovensko potáca v Európe na chvoste v zamestnanosti, priemernej mzdy, ktorá je v niektorých krajoch zúfalá. Vláda nesmie od občanov žiadať len uťahovanie opaskov, toto nie je riešenie ak hociktorý politik chce úprimne slúžiť Slovensku, musí v prvom rade myslieť na každého jedného občana, na každé jedno dieťa, na každého starého a nevládneho človeka a pripraviť systém, ktorý zabezpečí lepšiu životnú úroveň. Ako dnes žije občan Slovenska? Najlepšie o tom povedia čísla o výške povinných platieb na základné potraviny, energie, doplatky na lieky, cestovné a ešte lepšiu výpovednú hodnotu o stave spoločnosti majú čísla návštevnosti na športových, kultúrnych, spoločensko-zábavných podujatiach atď. Čo ma najviac zo všetkého mrzí, začíname byť znovu pochmúrni, nekomunikatívni, skrátka duševne nespokojní a nahnevaní na všetko okolo nás. Takýto jedinec nemôže byť prínosom pre rodinu, ani pre spoločnosť. Treba hľadať riešenia ako sa z tejto situácie dostať a vrátiť ľuďom chuť do tvorivého života, aby mali chuť si zakladať rodiny, vychovávať deti, aby začali spoločensky a kultúrne žiť ako je to v krajinách, kde ľudia nie sú takí pochmúrni. To, že našej biednej strednej vrstve a chudobným budeme sľubovať, že zdaníme tých najbohatších, ktorí s nami aj tak v konečnom dôsledku vybabrú, z toho sa títo ľudia nenajedia. Po 22. rokoch demokracie a skúsenosti s budovaním trhovej ekonomiky, by sme mohli pochopiť, jeden, ale základný princíp, že rozdať sa dá len to, čo sa vyrobí a keď chcem veľa rozdať, tak musím veľa vyrobiť. V roku 2008, keď ekonomická kríza bola v začiatkoch som vyhlásil a publikoval, že svetová kríza sa nedá poraziť len šetrením a škrtaním, ale dá sa poraziť jedine rozvojom a rentabilnými investíciami, na čom trvám aj dnes a konečne to začínajú chápať aj zodpovední politici v Európe. Stále máme ešte aj dnes možnosť pomôcť rozvoju Slovenska z európskych fondov, ktorých čerpanie je veľmi nekoordinované, zahmlené, veľmi málo peňazí z eurofondov bolo použitých v oblasti, z ktorej by mal priamy úžitok región, obec a občan. Absentuje presná informácia občanov Slovenska o čerpaní fondov, ich výške a alokácie ako aj informovanosť občanov o platbách Slovenska a výdavkoch spojených s členstvom v Európskej únii a jej rozširovaním, NATO, medzinárodných jednotkách a rozvojovej pomoci.
Aby sa zlepšila ekonomická situácia na Slovensku, je potrebné aplikovať zaklínajúcu vetu „ o konsolidácii verejných financií „ , čo by malo znamenať redukciu a šetrenie v administratíve, čo je ale zanedbateľná suma proti hodnotám, ktoré sa rozkrádajú z verejných zdrojov vo forme neprehľadných tendrov a navyšovaniu cien vo verejnom obstarávaní.
Konsolidácia verejných financií by mala znamenať nielen prehľadnú alokáciu, ale aj efektívnu. Koľko miliárd eur sa minulo cieľa z európskych fondov, nehovoriac o fonde zamestnanosti, ako aj zbytočných nákupov a verejných obstarávaní na základe politickej alebo korupčnej objednávky, ktoré neboli buď kompletne ani zrealizované, ani ekonomicky efektívne.
Zo všetkých ekonomických štúdií, doporučení mi vychádza veľmi jednoduchá formulka ako pomôcť Slovensku a to je spraviť všetko preto, aby sa zvýšila zamestnanosť a zvýšili príjmy občanov.
Zamestnanosť na Slovensku je možné zvýšiť aktívnou, konkrétnou, garantovanou podporou domácich podnikateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta a to nielen novovytvorené pracovné miesta. Slovenský podnikateľ, ktorý má výrobný program, zamestnáva cca. 200 pracovníkov, ale vplyvom okolností v obchodno-odberateľských vzťahoch má prechodne problém a potrebuje v tomto období asistenciu. Štát musí stáť pri ňom a urobiť všetko pre to, aby neprepustil zamestnanca a mohol prežiť krátkodobé krízové obdobie a udržala sa jeho vitalita, ale samozrejme nezachraňovať mŕtvych. Tu je úloha úradov práce v regióne v mapovaní, komunikácii podnikateľov a sledovanie stavu zamestnanosti a nielen evidencia nezamestnaných Rómov. Takisto je potrebné zadefinovať podmienky pomoci slovenským podnikateľom pri vytvorení nového pracovného miesta a garantovať ich. Je dôležité podporovať aj domácich investorov a pripraviť pravidlá aj pre investorov s menšími objemami. Tieto podmienky musia byť splniteľné aj pre malých a stredných podnikateľov. Ak zlepšíme priestor slovenskému podnikateľovi v ktorom sa mu bude lepšie dýchať a skutočnú podporu pocíti od štátu, môžme od neho žiadať, aby sa táto podpora percentuálne prejavila aj v príjmovej zložke zamestnanca. Nestačí len, ako sme dnes svedkami, hroziť podnikateľom novým zákonníkom práce a vytvárať zbytočne nevraživé prostredie medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Všetci musíme mať jeden cieľ, zvýšiť príjmy občanov, čo sa prejaví aj vo zvýšených príjmoch štátu v priamych daniach, aby sa mohla zvýšiť spotreba a v nepriamych daniach sa znovu obohatí štátna kasa a čo je veľmi dôležité z vyšších platov budú väčšie odvody do fondov, bude viac peňazí na dôchodky, sociálnu oblasť a zdravotníctvo. Aj politici by už mali začať rozmýšľať logicky, realisticky a racionálne a pripraviť dlhodobú víziu s realizačným projektom rozvoja Slovenska, nezávislú od vládnucej politickej garnitúry. Dosiahneme tým možno aj redukciu kapitálov v daňových rajoch a peniaze ostanú na Slovensku, a ak umožníme občanom Slovenska výhodne nakupovať štátne dlhopisy, nebude v štáte chýbať až toľko peňazí ako dnes. Toto je cesta, ako môžeme znovu občanom vrátiť na tvár úsmev, dostať ich na štadióny, na kultúru, turistiku a vytvoriť pokojnejšiu spoločenskú klímu na Slovensku.
Občania Slovenskej republiky, ako aj politici Slovenska, poďme už konečne spraviť niečo viac pre všetkých občanov Slovenska.

Milan Urbáni, predseda Strany moderného Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;nr

K téme

Vyhlásenie Milána Urbániho, kandidáta na predsedu BBSK STRANA MODERNÉHO SLOVENSKA (SMS)

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.