Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biele mesto.jpg
Foto: Bux.sk
3. decembra 2024 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Spiš, mýtické bytosti a vôňa vidieka. To je Biele mesto Dominiky Sakmárovej

3.12.2024 – Biele mesto je štvrtá kniha talentovanej spisovateľky Dominiky Sakmárovej. Zavedie vás netradične na Spiš prostredníctvom 7 poviedok, v ktorých sa prelína skutočná história Spiša s magičnom a fantáziou. Spája ich geografická poloha, odohrávajú sa v Spišskom Podhradí a okolitých obciach.

Zbierka sa začína poviedkou Biele mesto, ktorého príbeh je vraj skutočný. Stellerovci naozaj vlastnili v Spišskom Podhradí modrotlačovú dielňu, ale po vojne museli mesto opustiť, tak ako ďalšie nemecké obyvateľstvo.

Zahĺbila som sa do čítania o samotnej výrobe. Prv vyváranie plátna, namáčanie do zriedenej kyseliny, potom potláčanie pomocou foriem. Myslela som, že modrotlač znamená tlačenie modrou, no bolo to presne naopak, potláčali sa svetlé miesta. Na látku sa najprv natlačila krycia zmes, pap. Potom ju zafarbili indigom, len potlačené miesta ostali po vypratí tvrdošijne biele, farba na nich nelipla. Zas tá biela. Nevieme pred ňou ujsť.

Biele podpis.jpg
Foto: Bux.sk

Napríklad v poviedke U čornoho sa hlavná postava vracia do rodnej dedinky, kde obyvatelia pred takmer sto rokmi ukrývali v domoch množstvo židov, aby ich zachránili pred istou smrťou. Prichádza tam aj s priateľom, ktorý chce nakrútiť o tom krátky absolventský film, niečo ako Ostrovček hrdinstva. Ubytujú sa v dome po pradedovi a ona sama sa o ňom dozvedá nečakané veci. Rozprávačka postupne odhaľuje dávne tajomstvá, históriu chalupy, minulosť jej pradedka…

V poviedke Pamätaj na nás ide o stratenú tetu Janu, ktorú na starých fotografiách vidí iba štvorročné dievčatko. Vyznieva to tak magicky, čomu dodá grády aj následné zhmotnenie v realite.

Biele ilustracie.jpg
Foto: Bux.sk

Biele mesto je krásna kniha plná mýtických poviedok zo slovenského vidieka. Snaží sa odkrývať naše korene a osviežiť etnograficko-historickú pamäť.

Sú to pestré, svieže príbehy súčasníkov, ktorým príbehy minulosti – zaniknutá modrotlačová dielňa, hrdinské činy obyvateľov Olšavice či zaklínadlá bačov z Levočských vrchov – kolujú v krvi. Poviedkami sa vinie spišské i rusínske nárečie a útržky spišského folklóru.
Základom viacerých z nich sú čriepky skutočných príbehov, niektoré pochádzajú priamo z autorkinej rodiny. Knihu dopĺňajú ilustrácie Kristíny Babulic.

Biele dominika.jpg
Foto: Bux.sk

Dominika Sakmárová pochádza zo Spišského Podhradia a rodiny jej predkov, Spišiakov aj Rusínov, sú úzko prepletené s dejinami obcí v jeho okolí. Multikultúrna história, ktorou je Spiš známy, ju odmalička tvarovala. Vyštudovala sinológiu a venuje sa čínskej a kórejskej kultúre a jazyku.

Jej veľkou záľubou je folklór – vedie vlastnú folklórnu skupinu, zbiera a reštauruje kroje zo Spiša, no šije aj nové krojové súčasti. Popritom organizuje výstavy krojov. Vyšli jej tri úspešné knihy historiek z Ázie: Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre, Kórejské halušky a Mačkohlavý orol.

POZOR! Ak si kúpite túto knihu (online v eshope alebo v kamenných kníhkupectvách), môžete sa zapojiť do súťaže o 10.000 € v hotovosti ako hlavnú cenu. Navyše každý deň jeden zo súťažiacich vyhráva hodnotnú encyklopédiu podľa vlastného výberu.
Zoznam všetkých kníh, s ktorými sa môžete zapojiť do súťaže a bližšie informácie nájdete na stránke Knižné a veselé.

Milan Buno, knižný publicista
Informačný servis

K téme

Aký bol naozaj vzťah Ľudovíta Štúra a Adely Ostrolúckej? Rozmaznané decká milionárov a svet pozlátka. Moja vina

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.