Vysnívanú dovolenku môžu skaziť aj zlozvyky. Pozor na ne
14.6.2023 – Dospelí fajčiari sa pripravujú na letné obmedzenia. Tie súvisia jednak s dlhou cestou do vysnívanej destinácie a s obmedzeniami letiskových hál, ale aj s obťažovaním okolia cigaretovým dymom počas dovolenky. Dochádza pritom k zbytočne vypätým situáciám, ktoré kazia atmosféru.
Aj keď má byť dovolenka časom relaxu a znovuzískania psychickej pohody, dospelí fajčiari si ju nemusia užiť podľa svojich predstáv. Relax si často spájajú aj so svojim návykom, ktorí ale môže obťažovať ich blízke okolie. Ide o situácie, kedy zvažujú s fajčením skoncovať.
Stresové situácie odvykanie sťažujú
Silným faktorom, ktorý ovplyvňuje proces odvykania od cigariet je stres. Dokonca, pri abstinujúcich dospelých fajčiaroch je stres jedným z hlavných spúšťačov, kedy sa k zlozvyku vracajú. Stačí pritom ak sa cítia neisto, trápia ich problémy, alebo bojujú s nedostatkom spánku či s prepracovanosťou. Všetky tieto situácie vplývajú na snahy fajčiara skoncovať so svojim zlozvykom. Aj preto je odvykanie tesne pred dovolenkou, alebo počas nej, lepším riešením. Voda, slnko a odpočinok majú upokojujúce účinky a tak chuť na cigaretu je menšia.
Bezdymový kompromis
Nepríjemné pocity môže vyvolať aj zlyhanie, ak dospelý abstinujúci fajčiar podľahne. Obviňovanie sa ho však dostáva pod ešte väčší tlak, čo vedie k tomu, že siaha po cigaretách ešte častejšie. Riešením môže byť takzvaný bezdymový kompromis. Vhodný je pre tých, ktorí nevedia, alebo ešte nie sú pripravení definitívne skončiť s fajčením. Podľa vedeckých poznatkov je primárnou príčinou ochorení súvisiacich s fajčením proces horenia, pri ktorom sa uvoľňuje množstvo škodlivých látok a následné vdychovanie cigaretového dymu – výsledku horenia. V súčasnosti sú však na trhu už aj bezdymové zariadenia, ktoré tabak nespaľujú, ale len nahrievajú, čo z nich robí vhodnejšiu alternatívu ku klasickým cigaretám. Neprodukujú dym a ani nepríjemný cigaretový zápach. Ten je totiž nebezpečný aj pre okolie dospelého fajčiara, nakoľko cigaretový dym spôsobuje pasívne fajčenie a cigaretový zápach cítiť z oblečenia, pokožky, či vlasov. Aj keď najlepším riešením je skoncovať s týmto zlozvykom úplne, bezdymové zariadenia ako aj novinka IQOS ILUMA môžu byť vhodnou pomôckou, ako dať tomuto zlozvyku navždy zbojom.
Škodí najmä dym z cigariet
Jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením – a to i rakovinu – spôsobuje samotný nikotín. Existuje pritom všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Takto vzniká decht – zvyšok dymu po zhorení cigarety, ktorý je zmesou chemických zlúčenín s obsahom karcinogénnych a toxických látok. Nikotín teda nie je hlavnou príčinou chorôb spojených s fajčením. Tou sú škodlivé chemické látky v cigaretovom dyme, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Bezdymové zariadenia IOQS tabak nespaľujú, ale nahrievajú, vďaka čomu chutí inak ako cigarety a teda poskytuje chuť naozajstného tabaku. Navyše produkuje o 95 % menej škodlivín v porovnaní s cigaretami, čo však nepredstavuje zníženie rizika o 95 %.
Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.
Informačný servis