Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
96503_adobestock_302486242 676x444.jpeg
13. septembra 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

8 rád ako vybrať deťom okuliare a ešte aj ušetriť

13.9.2021 – „Neseď blízko pri televízore, pokazíš si zrak”. Pamätáte si na túto vetu, ktorú nám rozprávali rodičia a dnes ju s obľubou používame pri výchove našich detí? Je pravdivá? Ako máme spozorovať, že naše dieťa potrebuje okuliare? Môžem dieťaťu kúpiť kvalitné okuliare, ale zároveň aj ušetriť? Na tieto a mnohé ďalšie časté otázky rodičov zodpovieme spolu s očnou lekárkou MUDr. Petrou Senešiovou.

1. Ako zistím, že naše dieťa má problém so zrakom?

U starších detí je pomerne jednoduché zistiť, že niečo nie je v poriadku. Dieťa buď vie pomenovať, že zle vidí, alebo si všimneme príznaky ako problémy pri písaní a čítaní, časté bolesti hlavy, žmúrenie. Deti v predškolskom veku si dávajú predmety bližšie k tvári, alebo sedia bližšie pri televízore, zakopávajú alebo škúlia. „U najmenších detí, t.j. do troch rokov, môže ísť aj o vrodené chyby, ktoré sa diagnostikujú buď v pôrodnici, alebo v prvých mesiacoch života, keď si rodičia všimnú, že dieťa nereaguje na podnety, nesleduje hračku, reaguje hlavne na hlas alebo dotyk a bojí sa samo v neznámom prostredí”, dodáva očná lekárka.

2. Musím navštíviť s dieťaťom očného lekára alebo postačí návšteva optometristu?

Očná lekárka Petra Senešiová odporúča iba návštevu očného lekára: „Optometrista môže len mierne upraviť dioptrie u väčších detí, avšak nemôže deťom aplikovať potrebné kvapky, vyšetriť dieťa v cyklopleģii alebo vyšetriť očné pozadie. Po rozkvapkaní očí vieme deťom presne namerať dioptrie, v opačnom prípade môže byť odchýlka aj niekoľko dioptrií.”

3. Ako prebiehajú vyšetrenia u detí?

Deti, ktoré vedia čítať a písať podstúpia v zásade veľmi podobné vyšetrenie ako v prípade dospelých pacientov. Pokiaľ dieťa ešte nevie čítať, podstúpi vyšetrenie na prístrojoch, následne číta obrázky a pomocou skúšobných skiel sa oční lekári snažia vykorigovať zrakovú chybu. „U detí je dôležité podať kvapky na rozšírenie zreničiek, ktoré oslabia zaostrovanie, pretože malé deti vedia zaostriť aj 5 až 6 dioptrií a meranie so zúženou zrenicou je tak nepresné”, dodáva MUDr. Petra Senešiová. Dioptrie sa následne merajú pomocou prístrojov.

4. Škodí sledovanie televízora z blízka, ako nám hovorili naši rodičia?

Áno, aj nie. Keď dieťa sleduje televízor zo vzdialenosti menšej ako pol metra, určite to môže mať škodlivé následky. Avšak bežné alebo časté sledovanie z primeranej vzdialenosti neškodí zraku tak, aby deti potrebovali okuliare. „Väčší negatívny dopad na zrak majú tablety a telefóny, ktoré deti držia blízko pri tvári”, varuje očná lekárka.

5. Môže sa detským pacientom časom upraviť zrak?

Možné to je predovšetkým u detí, ktoré majú menšie plusové dioptrie a rovnako aj u detí, ktoré škúlia a sú tupozraké, je však nevyhnutné, aby dodržiavali liečebný postup a aj tu platí, že u každého dieťaťa je to individuálne.

6. Potrebujú deti častejšie okuliare do diaľky, alebo do blízka?

„Závisí to od veku detí, u tých menších ide najčastejšie o ďalekozrakosť, kedy vidia blízke predmety rozmazane a dobre vidia do diaľky. U detí okolo 7 – 8 rokov sa stretávame častejšie s krátkozrakosťou, to znamená, že potrebujú mínusové dioptrie do diaľky”, približuje MUDr. Senešiová.

7. Na čo sa máme zamerať pri výbere okuliarov pre deti?

Samozrejme dioptrie vám v optike vyrobia presne podľa predpísaného receptu. Na vás je tá síce príjemnejšia no neraz aj zložitejšia situácia, ako vybrať správny rám okuliarov. Je vaše dieťa veľmi živé a hrozí väčšie riziko poškodenia rámu? Pýtajte si rámy z acetátu, ocele alebo kovu s ohybnými stránicami. U najmenších detí predávajú optiky rámy aj s gumičkami, aby nepadali z tváre. Takisto vyberajte odľahčené rámy, aby dobre sedeli a netlačili.

8. Okuliare pre dieťa sú drahý špás, viem niekde ušetriť?

Určite áno! Keďže deti svoje okuliare často zničia alebo stratia, nejde o lacný špás. „Union zdravotná poisťovňa pre svojich poistencov do 18 rokov ponúka príspevok na nákup okuliarového rámu vo výške 20 eur a od roku 2022 sa tento príspevok zvyšuje dokonca až na 70 eur. Využiť ho môžete každý rok!,“ upozorňuje hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.  Stačí ak si vytlačíte z internetovej stránky www.union.sk žiadosť o príspevok, dáte ju potvrdiť očnému lekárovi vášho dieťaťa a spolu s dokladom o zaplatení doručíte najneskôr do konca kalendárneho roku do Union zdravotnej poisťovne osobne, poštou alebo elektronicky.

Informačný servis

K téme

Vysoké Tatry: Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je od dnes otvorený pre verejnosť Moderné fasády pre priemyselné budovy: Ako a prečo spojiť dizajn s funkčnosťou?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.