5 nebezpečných epidémií, pri ktorých pomohla homeopatia
Začiatkom 20. storočia lekár Thomas Bradford vypracoval analýzu veľkých epidémií pod názvom Logika čísel. Zdokumentoval v nej účinnosť homeopatickej liečby a zároveň ju porovnal s účinnosťou konvenčnej liečby. Z porovnania záznamov stoviek nemocníc vyplynulo, že úmrtnosť klasicky liečených pacientov bola 2-krát až 8-krát vyššia ako u pacientov liečených homeopaticky.
Homeopatia a epidémia týfusu
V roku 1813 vypukla v Nemecku veľká epidémia týfusu. Mimoriadne rozšírená bola v Berlíne a Lipsku, kde v tom čase pracoval a vyučoval zakladateľ homeopatie Dr. Samuel Hahnemann. Sám homeopaticky liečil 183 pacientov s týfusom, pričom zomrela len jedna žena v staršom veku. V tomto období bola bežná úmrtnosť 40 – 50 %. Na základe svojich skúseností vypracoval postup, ktorý bol neskôr viackrát s úspechom použitý inými lekármi.
Homeopatia a cholera
V roku 1831 zachvátila Európu epidemická vlna cholery – najobávanejšia a najničivejšia choroba tej doby. Úmrtnosť bola vysoká, dosahovala vyše 50%. V Rakúsko-uhorskej monarchii bolo zdokumentovaných 1269 prípadov cholery liečenej homeopaticky. Z celkového počtu pacientov zomrelo 85,
čo predstavuje 6,7 %.
Neskôr, v roku 1854 ďalšia vlna cholery postihla mesto Londýn. V tom čase bola Londýnska homeopatická nemocnica jedinou, ktorá bola úspešná v liečbe tejto choroby. Pri konvenčnej liečbe v iných nemocniciach zomieralo 51,8 % ľudí, pri homeopatickej liečbe to bolo 16,4%. Zásluhou lekára a zároveň zakladateľa Londýnskej homeopatickej nemocnice Dr. Fredericka Quina sa tento fakt dostal aj do vládnej správy pod názvom Modrá kniha. Podľa nej lekársky inšpektor zaznamenal v tejto nemocnici vyliečenie aj takých prípadov, ktoré v bežných nemocniciach končili ako smrteľné. Sám Dr. Quin bol vyliečený z cholery homeopatickou metódou v roku 1831 na Morave.
Podobné výsledky pri liečbe cholery zaznamenali v roku 1849 aj v Cincinnati v štáte Ohio. Z 1116 pacientov liečených homeopatickou metódou zomrelo 35, čo znamená, že úmrtnosť bola len 3%-tná.
Španielska chrípka
Španielska chrípka v rokoch 1918-1919 bola poslednou veľkou pandémiou. Nakazilo sa ňou 20% vtedajšej svetovej populácie a vyžiadala si viac obetí ako 1. svetová vojna. Podľa zdokumentovaných informácií, úmrtnosť pacientov liečených konvenčne bola od 7% do 30%, ale u pacientov liečených
homeopaticky len 1,5%.
Homeoprofylaxia a leptospiróza na Kube
Mimoriadny úspech sa podaril tímu kubánskych lekárov a homeopatov pod vedením Finlayovho inštitútu. V rokoch 2007-2008 prebiehala homeopatická liečba a prevencia leptospirózy na Kube.
Leptospiróza, nazývaná aj „potkania žltačka“, je infekčné ochorenie spôsobené baktériou rodu Leptospira. Kubánski obyvatelia sú epidémiám tohto ochorenia vystavení každoročne v období povodní spôsobených hurikánom, kedy vodné zdroje dosahujú najvyšší stupeň znečistenia. Počet infikovaných stúpal nepretržite od roku 1987. Avšak v auguste 2007 nastal bod zlomu. I napriek vrcholnej sezóne hurikánov a povodní počet nakazených klesol takmer na nulu. Stalo sa tak dva týždne potom, čo sa 2,5 milióna ľudí v troch najviac ohrozených kubánskych provinciách zúčastnilo programu homeopatickej profylaxie.
Homeopatická profylaxia je netoxická a neinvazívna metóda prevencie konkrétnych chorôb a epidémií. Práve vďaka nej sa na Kube podarilo dostať problém s leptospirózou pod kontrolu a darí sa to doteraz.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
tk