Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. januára 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Za úrazy na zjazdovke môže aj zlý zrak

BRATISLAVA 10. januára – Nevhodnými dioptriami môžete na svahu ohroziť seba aj ostatných, varujú oční lekári a profesionálni lyžiari. Ako predísť úrazom zo zlomených dioptrických rámov a vysychaniu očnej rohovky? Radia primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči a reprezentant Slovenskej republiky v SkiCrosse, Tomáš Bartalský.

Každý tretí z nás nosí dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Podľa britských prieskumov, ktoré zodpovedajú aj slovenskému priemeru, sa 64 % nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek sťažuje na komplikácie pri športe. 27% tvrdí, že bez rámu na nose by sa odhodlali na oveľa odvážnejšie výkony. Z výsledkov prieskumu dokonca vyplýva, že jeden zo šiestich opýtaných kvôli okuliarom nešportuje vôbec. Žiaden div. Len pre predstavu – tretina ľudí s dioptrickou chybou nedokáže poriadne odhadnúť vzdialenosť a každý ôsmy sa sťažuje na problémy s priestorovou orientáciou. To môže spôsobiť vážne komplikácie na lyžiach či snowboarde a byť príčinou pádov a úrazov.

Keď lyžiar nevidí nerovnosti na svahu
„Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú veľmi svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči.

„Nedostatočne skorigovaný zrak spôsobuje nielen nepríjemné pády a zranenia, ale aj horšiu výkonnosť. Každý lyžiar vie, že pri zlej viditeľnosti nevidí detaily pod nohami. Keď mu lyža vkĺzne to diery v snehu, minimálne ho to rozhodí, “ dodáva reprezentant Slovenskej republiky v akrobatickom lyžovaní SkiCross, Tomáš Bartalský.

„Aj najlepšie upravený svah vás zaskočí nerovnosťami. S nedostatočne skorigovanými očami môže profesionálny aj rekreačný lyžiar na zjazdovke ohroziť nielen seba, ale aj ostatných. Je rozdiel vidieť snehovú nerovnosť v predstihu alebo ju zbadať, až keď na ňu narazím. Najhoršie je to na svahoch popoludní po tretej, to je jedna nerovnosť za druhou,“ dodáva športovec. „Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Najmä pri skicrosse je bezchybné videnie do strán kľúčové. Jazdíme štyria vedľa seba, každý pretekár si musí strážiť pozíciu.“

Rezné rany z okuliarov
Ponuka dioptrických okuliarov, vrátane rámov špeciálne upravených na šport, je dnes obrovská.
„Dioptrické sklá sú už odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde na svahu sa plastový aj kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet,“ upozorňuje MUDr. Piovarči.

Okuliare spôsobujú faux-pas aj v „sociálnej oblasti“. Pri vstupe do ski baru si chvíľku počkáte, kým sa vám sklá odmrazia, zarosia a opäť odrosia. „Veľa profesionálnych lyžiarov trpí dioptrickými chybami. Mnohí z nás skúšali špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré sú prispôsobené na vloženie dioptrického skla. Vždy sa však objaví obrovský problém so zahmlievaním. To doteraz nevyriešili žiadne špeciálne sklá,“ dodáva skicrossar Bartalský.

Dráždivé šošovky
Kontaktné šošovky sa javia ako spásonosné riešenie. Ráno ich vložíte do oka, večer vyložíte a celý deň si užívate slobodu na svahu. Sú však skutočne úplne neškodné?

„Určite ste už zažili moment, keď ste si po celodennej fantastickej lyžovačke vybrali večer šošovky a pocítili ste výraznú bolesť a rezanie. Možno vám silné slzenie a dráždenie prekazili plánovaný program v aprs skibare. Vysvetlenie je jednoduché – v mraze a vetre rohovka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú,“ vysvetľuje očný chirurg. Navyše, vždy musíte myslieť na to, aby ste si pribalili nový pár navyše v prípade, že vám šošovka vypadne z oka alebo ju stratíte.

Možnosti modernej medicíny
„Problémy pri športe sú jednou z hlavných príčin, prečo nás vyhľadávajú naši pacienti. Našťastie dnes máme k dispozícii bezpečné a spoľahlivé zákroky, ktoré neznižujú odolnosť oka a zabezpečujú vysokú kvalitu videnia,“ prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči. Pre mladších športovcov je vhodný moderný laserový spôsob odstránenia dioptrií pomocou femtosekundového laseru, NeoLASIK HD. Podkladom pre prácu laseru je digitálna mapa oka, ktorá zmapuje optickú sústavu v niekoľko sto bodoch. Dokáže zachytiť a popísať aj najdrobnejšie nepravidelnosti optického systému oka, ktoré v priebehu zákroku laser odstráni. Tento typ operácie je maximálne šetrný, presný, bezbolestný a dostávate naň doživotnú záruku, vysvetľuje chirurg, ktorý so svojim tímom zbavuje dioptrií rekreačných aj profesionálnych športovcov, vrátane lyžiarov, thai-boxorov, tanečníkov, futbalistov či hokejistov Juraja Mikuša a Dušana Pašeka.

Pred troma mesiacmi operoval nádejného reprezentanta Slovenskej republiky v SkiCrosse, Tomáša Bartalskeho. Talentovanému skicrossarovi, ktorý získal 1. miesto na Medzinárodných majstrovstvách ČR – junior a 18. miesto na Medzinárodných majstrovstvách sveta juniorov na Novom Zélande, myšlienku na laserovú operáciu vnukol tréner. „Bol si istý, že vďaka operácii sa mi zlepšia časy. Zákrok som dlho zvažoval. Kontaktné šošovky moje oči nezniesli. A s dioptrickými okuliarmi pri akrobatickom lyžovaní neobstojíte. Tak som až do minulej sezóny lyžoval ´bez ničoho´, s nedostatočne skorigovaným videním,“ prezrádza Bartalský, ktorý sa pre laserovú operáciu femtosekundovým laserom NeoLASIK HD rozhodol aj preto, aby sa priblížil účasti na ZOH 2014 v ruskom Soči. Najbližšie slovenského reprezentanta čaká 18. januára 2013 Európsky pohár vo Švajčiarsku a dva závody v Taliansku. Sezónu zavŕši začiatkom marca na Majstrovstvách sveta v Nórsku.

„Pred operáciou som mal problémy vidieť detaily a nerovnosti na snehu, čo mi pri vyšších rýchlostiach spôsobovalo problémy. Po zákroku sa cítim na lyžiach oveľa istejšie. Konečne dokážem ísť aj do väčšieho rizika, ktoré je v dnešnom športe nevyhnutné. Prvé týždne po operácii som vnímal každé rozdiely, skúšal som čítať rôzne oznamy pri cestách a zjazdovkách. Dnes je ostrý zrak na svahu pre mňa samozrejmosť.“

Tieto zrakové chyby vám môžu pokaziť oddych na snehu:

Krátkozrakosť (myopia)
Zle rozoznávame vzdialené predmety, citlivo vnímame oslnenie na svahu, trpíme svetloplachosťou. Aj tá najnižšia neskorigovaná očná chyba je pri zimných športoch riskantná. Pri krátkozrakosti sa obraz vytvára pred sietnicou, preto spôsobuje neostré videnie. Chybu dokážu skorigovať „mínusové“ šošovky. Obraz posunú späť na sietnicu, vďaka čomu opäť ostro vidíme. Štandardným riešením sú dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky. Z hľadiska pohodlia pri športovaní je ideálnym riešením odstránenie dioptrickej chyby laserovým zákrokom s použitím femtosekundového laseru. Pri vyšších dioptrických chybách je vhodná implantácia vnútroočných šošoviek.

Astigmatizmus
Táto chyba sa prejavuje skresleným alebo zahmleným obrazom. Astigmatizmus býva vrodený, objavuje sa u detí aj dospelých. V 70 % prípadoch býva kombinovaný s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou. Pri astigmatizme je niektorá z optických plôch oka, najčastejšie rohovka, v jednej rovine viac zakrivená ako v druhej. Najlepšie ju vystihuje slovo „šišatá“. Namiesto tvaru futbalovej lopty pripomína vajíčko alebo loptu na ragby. Nepravidelné zakrivenie spôsobuje zhoršené videnie a slabšie vnímanie kontrastov. Človek s astigmatizmom má pocit, že nemôže zaostriť. Často si zamieňa 0 za 8, M za H či N, P za F a podobne. Astigmatizmus je už dnes možné odstrániť laserovým zákrokom s použitím femtosekundového laseru.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Šťastie v manželstve ešte poistiť nedokážeme, jeho začiatok áno! Union získal prvé miesto v unikátnom hodnotení nezávislej organizácie Záchranár Viliam Dobiáš: Malé deti sa najčastejšie zrania doma, pozor aj na popáleniny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.